Интересът към активите oт реалния свят (RWA) в сектора на криптовалутите бележи забележителен подем, отразявайки по-широките тенденции в дигиталната икономика.
Различни държави все по-често проучват как традиционните активи могат да бъдат интегрирани в блокчейн екосистемата, с различна степен на ангажираност и ентусиазъм.
Концепцията за активи от реалния свят бързо набира популярност в сектора на криптовалутите, като САЩ са водещи в нея, като според нов доклад на CoinGecko през 2024 г. те представляват 14.8% от глобалния интерес.
Това съответства на историческата ѝ доминация в крипто тенденциите, като преди това се е фокусирала върху токени с малка капитализация и проекти, свързани с изкуствения интелект. Ondo Finance (ONDO) се очертава като ключов играч, улавяйки почти половината от интереса към RWA в САЩ, наред със значителното внимание към Goldfinch (GFI) и Maple (MPL).
Следват Индонезия и Турция, които представляват съответно 10.1 % и 8.0 % от глобалния интерес, като и двете държави демонстрират по-скоро по-широко увлечение по RWA, отколкото по конкретни протоколи. Югоизточна Азия също се отличава с Виетнам (2.9%), Филипините (2.2%) и Сингапур (1.2%). Индия (6.3 %) е единствената южноазиатска държава в челните класации.
В Южна Америка, Бразилия държи 3.3% дял от интереса към активите от реалния свят, заемайки 9-о място в световен мащаб, а Нигерия е начело в Африка с 1.5% дял, заемайки 16-о място в общото класиране. В Европа на челно място са Великобритания (5.6%) и Франция (3.9%), като няколко държави от ЕС присъстват в топ 20.
Заедно тези 20 водещи държави представляват 81.8% от глобалното внимание към RWA крипто активите, което е сигнал за значителна промяна в начина, по който традиционните активи се интегрират в дигиталната икономика. Нарастващият интерес може да промени инвестиционните стратегии и регулаторните ландшафти на крипто пазара.
Ripple избра глобалния банков гигант BNY Mellon за основен попечител на резервите, подкрепящи стабилната монета за корпоративно ползване Ripple USD (RLUSD).
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.