Дълго време щатският долар е доминиращата световна резервна валута, но през последните години няколко държави прилагат стратегии за намаляване на зависимостта си от него.
Това движение, известно като дедоларизация, е продиктувано от желанието да се увеличи икономическата независимост чрез диверсифициране на валутните резерви и участие в търговията с алтернативни валути.
Различни държави са водещи в това отдръпване от долара. Сред най-забележителните са страните от БРИКС – Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка, както и членовете на АСЕАН като Сингапур, Малайзия и Тайланд.
По-специално Китай, Бразилия и Аржентина все по-често използват китайския юан за търговия, което допълнително оспорва господството на долара. Регионът на АСЕАН също предприе стъпки за намаляване на зависимостта от долара, по-специално с въвеждането на система за плащане с QR код през 2023 г., която намалява разходите по трансакциите с 30%. Тази инициатива има за цел да предпази от санкции и да засили финансовата устойчивост на региона.
Други държави като Саудитска Арабия, Турция, Венецуела, Иран и няколко африкански държави като Гана и Боливия също приеха тенденцията за дедоларизация, като намериха начини да намалят експозицията си към щатския долар в търговията и финансите.
Тази промяна обаче не е лишена от предизвикателства. Една от основните пречки е да се гарантира, че алтернативните валути ще получат достатъчно доверие и стабилност. Ако тези валути не се окажат толкова надеждни, колкото щатския долар, това може да доведе до загуба на доверие, да наруши финансовите трансакции и да предизвика икономическа нестабилност.
Джойс Чанг, ръководител на отдела за глобални изследвания в J.P. Morgan, подчерта, че господстващото положение на долара се поддържа от дълбоките капиталови пазари, правната инфраструктура и стабилната финансова система, които допринасят за глобалната му позиция.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.
Властите на Обединените арабски емирства официално отрекоха информациите, свързващи собствеността или участието в Toncoin (TON) с правото на дългосрочна виза, като определиха разпространяващите се твърдения като неточни и подвеждащи.
Чанпен Джао, бившият шеф на Binance, намекна за възможността за нова инициатива, която ще позволи на притежателите на BNB токени да получат право на дългосрочно пребиваване в Обединените арабски емирства чрез модел за стейкинг на токени.
След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.