Процентът на шорт акциите е нараснал с 23% от края на 2020 г. насам. И все пак това не е задължително да сигнализира за мечи настроения на пазара.
Благодарение на първичните публични предлагания (IPO) и разделянето на акциите общият им брой се е увеличил оттогава насам, което е намали относителния интерес към шорт позициите. При акциите с голяма пазарна капитализация в S&P 500 късият интерес остава под 2%, като при големи имена като Tesla и Apple се наблюдава по-висок къс интерес, но той не оказва голямо влияние върху движението им.
При акциите с малка и средна капитализация обаче се наблюдава по-висок коефициент на интерес към шорт позициите. В индекса S&P small-cap 600 шорт акциите нараснаха от 5.4% до 6.1% от общия брой акции в обращение по данни на FactSet.
От „Barron’s“ идентифицираха доста шортнати акции със значителни мечи настроения. Някои от тях включват B. Riley Financial, Fisker, Trupanion, Upstart и Beyond Meat, като при всяка от тях над една трета от плаващите акции са шортнати.
По данни на S3 Partners от декември продавачите на шорт позиции са претърпели загуби от своите залози в размер на около $178 милиарда.
От началото на 2021 г. меме акциите като GameStop и AMC поскъпнаха благодарение на търговците на дребно в платформи като Reddit, което доведе до тенденция, при която акциите с висок шорт интерес се превръщат в мишена за шорт скуйз.
Акциите на Carvana нараснаха с над 1,000% тази година въпреки шортването.
Инвеститорите, които гледат отвъд тенденциите в Reddit, могат да разгледат акции със солиден потенциал за възходящ импулс. Много от меме акциите получават мечи оценки от анализаторите на Уолстрийт, като Carvana с консенсусна целева цена, която е с 32% по-ниска от настоящата ѝ стойност.
Въпреки това някои доста шортвани акции получават бичи прогнози от анализаторите. Например акциите на Fisker спаднаха с 80% тази година, като експертите предвиждат потенциално удвояване на сегашната им стойност през следващата година.
Разликата в оценките на борсовите анализатори и продавачите на шорт позиции може да предложи възможност за определени инвеститори, въпреки че това изисква устойчивост и не е подходящо за хора, които не обичат да рискуват.
Последната седмица на юли се очертава като ключова за световните пазари с множество икономически събития с голямо въздействие върху САЩ, които могат да предизвикат волатилност при акциите, облигациите и крипто активите.
Притежанието на криптовалути в САЩ нараства стабилно през последните няколко години, но далеч не е широко разпространено.
Последните дни на юли могат да донесат критични събития, които да променят настроенията на инвеститорите и да повлияят на следващия етап от развитието на крипто пазара.
Тайлър Уинкълвос, съосновател на крипто борсата Gemini, обвини JPMorgan, че отмъщава на платформата, като замразява усилията ѝ да възстанови банковите услуги.