Начало » Други » Проблемите за долара не идват само от БРИКС: Заплахата на централните банки

Проблемите за долара не идват само от БРИКС: Заплахата на централните банки

05.07.2023 7:00 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Проблемите за долара не идват само от БРИКС: Заплахата на централните банки

В случай че предстоящата валута на БРИКС се възприеме като предизвикателство за господстващото положение на щатския долар, въвеждането на дигитални валути на централните банки (CBDC) може потенциално да ускори спада му. 

От 195 държави в света около 130 държави активно работят в посока разработване на собствени CBDC, което възлиза на около 98% от световната общност. Този широко разпространен интерес към въвеждането на CBDC има за цел да улесни по-гладкото осъществяване на трансгранични транзакции.

Сред тези 130 държави десетина са постигнали значителен напредък към реалното изпълнение на своите инициативи за дигитални валути. По-специално, 11 държави, сред които няколко карибски държави и Нигерия, вече са започнали пилотни програми за своите CBDC.

В доклад на Атлантическия съвет, мозъчен тръст, базиран във Вашингтон, се посочва, че през 2020 г. само 35 държави са обмисляли сериозно въвеждането на CBDC.

Значителното нарастване на интереса представлява значителен риск за щатския долар, тъй като държавите могат да намалят зависимостта си от него в полза на CBDC.

Алиансът БРИКС специално се стреми да оспори статута на щатския долар като световна резервна валута, като предлага въвеждането на нова валута за трансгранични транзакции.

Следващата среща на върха на БРИКС, която ще се проведе през август в Южна Африка, ще определи осъществимостта и потенциалната структура на тази валута.

Ако валутата на БРИКС набере популярност на световните пазари, повече държави може да са склонни да я използват за международни търговски споразумения. Освен това, ако валутата на БРИКС получи значителна подкрепа, американският долар може да се сблъска с намаляване на своята значимост.

Следователно както очакваната валута на БРИКС, така и широкото разпространение на CBDC представляват потенциална заплаха за бъдещето на щатския долар. Съдбата на зелената валута в момента виси на косъм, тъй като тя се намира в критичен момент, в който оцеляването ѝ е несигурно.

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Ключови икономически събития в САЩ, които да следим през следващата седмица

След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.

06.07.2025 19:30 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Седмичен обзор: Ключови промени и важни събития в крипто екосистемата

Първата седмица на юли донесе забележителни постижения в крипто инфраструктурата, управлението и търговията.

06.07.2025 18:00 4 мин. четене Alexander Zdravkov

ЕС рискува да изостане в областта на дигиталното финансиране – ето защо

Нежеланието на Европа да приеме стабилни монети и блокчейн технологията може да подкопае нейната парична суверенност и да маргинализира еврото в следващата фаза на глобалните финанси, според бившия член на управителния съвет на Европейската централна банка Лоренцо Бини Смаги.

06.07.2025 14:00 3 мин. четене Alexander Zdravkov

Toncoin стартира нова стейкинг инициатива със съдействието на ОАЕ

Toncoin (TON) обяви ексклузивно партньорство с Обединените арабски емирства (ОАЕ), за да предложи на потребителите път към желанната 10-годишна Златна виза за ОАЕ чрез крипто стейкинг.

06.07.2025 13:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.