В случай че предстоящата валута на БРИКС се възприеме като предизвикателство за господстващото положение на щатския долар, въвеждането на дигитални валути на централните банки (CBDC) може потенциално да ускори спада му.
От 195 държави в света около 130 държави активно работят в посока разработване на собствени CBDC, което възлиза на около 98% от световната общност. Този широко разпространен интерес към въвеждането на CBDC има за цел да улесни по-гладкото осъществяване на трансгранични транзакции.
Сред тези 130 държави десетина са постигнали значителен напредък към реалното изпълнение на своите инициативи за дигитални валути. По-специално, 11 държави, сред които няколко карибски държави и Нигерия, вече са започнали пилотни програми за своите CBDC.
В доклад на Атлантическия съвет, мозъчен тръст, базиран във Вашингтон, се посочва, че през 2020 г. само 35 държави са обмисляли сериозно въвеждането на CBDC.
Значителното нарастване на интереса представлява значителен риск за щатския долар, тъй като държавите могат да намалят зависимостта си от него в полза на CBDC.
Алиансът БРИКС специално се стреми да оспори статута на щатския долар като световна резервна валута, като предлага въвеждането на нова валута за трансгранични транзакции.
Следващата среща на върха на БРИКС, която ще се проведе през август в Южна Африка, ще определи осъществимостта и потенциалната структура на тази валута.
Ако валутата на БРИКС набере популярност на световните пазари, повече държави може да са склонни да я използват за международни търговски споразумения. Освен това, ако валутата на БРИКС получи значителна подкрепа, американският долар може да се сблъска с намаляване на своята значимост.
Следователно както очакваната валута на БРИКС, така и широкото разпространение на CBDC представляват потенциална заплаха за бъдещето на щатския долар. Съдбата на зелената валута в момента виси на косъм, тъй като тя се намира в критичен момент, в който оцеляването ѝ е несигурно.
BlackRock се опитва да усъвършенства своя iShares Ethereum Trust (ETHA), като включи функции за стейкинг, според ново заявление до Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC), подадено в четвъртък.
Сбербанк, най-голямата държавна банка в Русия, се подготвя да започне да предоставя попечителски услуги за дигитални активи, с което значително навлиза в развиващия се крипто пазар в страната.
Главният изпълнителен директор Брайън Мойнихан разкри, че Bank of America активно разработва предлагане на стабилни монети по време на конферентен разговор след отчета за приходите в сряда.
PayPal разшири обхвата на своята стабилна монета, PayPal USD (PYUSD), до мрежата Arbitrum, отбелязвайки ключова стъпка в стратегията си за интегриране с по-бърза и по-рентабилна блокчейн инфраструктура.