В четвъртък, 27 юни, инвестиционната компания VanEck предприе важна стъпка, като подаде заявление за спот ETF Solana в Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC).
Тази стъпка предизвика пазарни спекулации относно графика за одобрение, като в подадената от VanEck заявка се изтъкват няколко забележителни риска.
За разлика от Биткойн и Етериум, спот Solana ETF на VanEck е уникален, тъй като няма търговия с фючърси на Solana в САЩ. Освен това в подадената от VanEck документация се посочва специфичен риск, свързан с концентрираната собственост върху токени SOL. Към ноември 2023 г. 100-те най-големи портфейла на Solana притежават почти една трета от всички токени SOL в обращение. Тази концентрация би могла да доведе до големи продажби или разпределения от тези притежатели, което потенциално да повлияе неблагоприятно на пазарната цена.
Децентрализацията на токените е от решаващо значение както за инвеститорите, така и за регулаторните органи. Тази концентрирана собственост може да не се хареса на Комисията по ценни книжа и фондови борси, което представлява потенциална пречка за одобрението на VanEck Solana ETF.
Комисарят по ценни книжа и борси Каролин Креншоу по-рано изрази подобна загриженост по отношение на Биткойн, където 16% от всички циркулиращи BTC се държат от 107-те най-големи портфейла. За сравнение, 100-те най-големи портфейла на Етериум държат 19% от предлагането на актива.
Въпреки тези опасения Матю Сигел, ръководител на отдела за изследване на дигитални VanEck, омаловажи въпроса, като заяви, че блокчейнът Solana е децентрализиран по своята същност.
VanEck също така изтъкна рисковете, свързани с уникалния консенсусен механизъм на Solana – Proof of History (PoH). Въпреки че PoH позволява на Solana да обработва трансакции по-бързо от блокчейн като Етериум, той също така доведе до няколко продължителни прекъсвания на мрежата. Този проблем може да бъде фактор, който SEC да вземе предвид при вземането на решение за одобрението на ETF Solana на място.
Последният анализ на компанията за крипто проучвания Alphractal предполага, че връзката между алткойн пазарите и Биткойн отново е отслабнала.
Тъй като се опасяват от американските мита, крипто инвеститорите проявяват предпазливост въпреки значителния ръст в предлагането на стабилните монети.
Cronos (CRO), родният токен на блокчейна Cronos, разработен от Crypto.com, се позиционира като мащабируемо и енергийно ефективно решение за DeFi, NFT и по-широкото Web3 пространство.
Grayscale предприе важна стъпка, като подаде заявление S-1 в Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC), за да превърне своя Solana Trust в спот борсово търгуван фонд (ETF).