Предстоящият февруарски доклад за индекса на потребителските цени ще бъде важен катализатор с потенциални последици за пазара на акции, както се посочва в неотдавнашно съобщение от Fundstrat.
Предвиден за публикуване на 12 март, този показател за инфлацията ще даде представа за това дали Федералният резерв (Фед) може да обмисли коригиране на лихвените проценти в близко бъдеще.
Според Том Лий от Fundstrat този доклад представлява решаващ момент за пазарите през 2024 г. Експертът предполага, че ако февруарският индекс на потребителските цени (CPI) покаже признаци на инфлация, дори и да произтичат от необичайни статистически фактори, това може да разтревожи инвеститорите.
След януарския доклад за индекса на потребителските цени, който надхвърли очакванията, Лий посочи, че някои от факторите, допринесли за януарското увеличение на цените, може да продължат и през февруари. Той цитира анализ на икономиста Йенс Нордвиг, според който започналото през януари повишаване на цените може да не се отрази напълно до февруарския доклад.
Лий постави акцентира върху историческа тенденция, при която високият януарски индекс на потребителските цени обикновено е последван от повишен февруарски индекс на потребителските цени поради остатъчни сезонни ефекти.
Ако февруарските резултати надхвърлят прогнозите, това може да постави предизвикателства пред Федералния резерв и потенциално да предизвика по-ястребова позиция. Два последователни доклада, сочещи повишена инфлация, могат да накарат инвеститорите да поставят под въпрос степента на бъдещото намаляване на лихвените проценти, ако има такова.
Лий очаква, че подобен сценарий би могъл да предизвика значителна пазарна разпродажба, потенциално най-значителната от началото на рекордното пазарно рали в края на октомври.
Освен това той подчерта предизвикателството пред Фед да се справи с ефекта от поредните доклади, показващи инфлационен натиск, което би могло да предизвика натиск за продажби на акции.
Въпреки възможността за краткосрочно повишение Лий спекулира дали това може да послужи като фундаментален катализатор за пазарна корекция, предполагайки потенциална 7% разпродажба на S&P 500 в началото на 2024 г., което ще го доближи до предишни рекордни стойности.
Най-богатите инвеститори в Азия насочват средствата си в нова посока, отстъпвайки от активите в щатски долари и преминавайки към комбинация от злато, дигитални активи и китайски пазари.
Според бившия конгресмен Патрик Макхенри, твърдата позиция на Гари Генслер срещу криптовалутите е по-скоро политически театър, отколкото лично убеждение.
Standard Chartered ускорява навлизането си в сектора на дигиталните активи чрез новообявено партньорство с FalconX, водещ брокер, обслужващ институционални крипто трейдъри.
Интересът на инвеститорите към крипто стартъпите отново набира сила, макар и в по-малък обем.