Федералният резерв е готов за постепенно намаляване на лихвените проценти през 2024 г., което е по-консервативен ход от пазарните очаквания.
Тъй като 2022 г. бележи началото на битката на Фед с инфлацията, а 2023 г. се характеризира с турбулентност, 2024 г. се разглежда като ключов период за постигане на меко приземяване на американската икономика.
Въпреки намаляването на инфлацията с две трети спрямо нейния пик в средата на 2022 г., рекордно ниската безработица и стабилния икономически растеж, който приключва през 2023 г., предизвикателствата продължават да съществуват.
Инвеститорите очакват два пъти повече намаления на лихвените проценти през 2024 г., отколкото прогнозира Фед, което подтиква длъжностните лица да управляват очакванията. Притеснения поражда и все още свитият пазар на труда, като има опасения, че политиките на облекчаване могат отново да предизвикат ръст на цените.
Федералният комитет по операциите на открития пазар (FOMC) ежегодно претърпява промяна в членовете с право на глас, като промените се очакват през януари. Предизвикателството за 2024 г. се състои в пренастройване на очакванията за паричната политика след овладяването на инфлацията. Макар че икономиката преживя продължителна ера на ултраниски лихвени проценти, фактори като по-ниските нива на безработица и геополитическото напрежение правят несигурно връщането към политиката на лесни пари.
Джоузеф Брусуелас, главен икономист на RSM US, отбеляза двойните рискове, подчертавайки, че очакванията на пазара за връщане към политиките от прединфлационната ера не са точни.
След като Фед инициира намаляване на референтната лихва по федералните фондове от сегашния диапазон 5.25%-5.50%, вероятно лихвите няма да се върнат към почти нулевите нива след рецесията от 2007-2009 г. Това представлява предизвикателство за инвеститорите, които може да не са разбрали напълно тази промяна.
Въпреки пречките икономиката навлиза в новата година в по-добра форма от очакваното, което позволява на Фед да се справи с инфлацията, без да възпрепятства растежа. Представата, че справянето с инфлацията ще наложи рецесия и рязко нарастване на безработицата, намаля, като консенсусът клони към избягване на рецесията.
С наближаването на първата крипто среща на върха в Ню Йорк, кметът Ерик Адамс е категоричен: Градът се позиционира като глобален център за развитие на блокчейн технологията.
Web3 гигантът Animoca Brands се готви да излезе на борсата в Ню Йорк, възползвайки се от това, което счита за по-благоприятна за криптовалутите среда под управлението на президента Доналд Тръмп.
Появи се еуфория около предполагаемото пускане на меме монета от Truth Social, след като вайръл публикация предизвика хайп в меме средите.
Aave, един от водещите протоколи в децентрализираните финанси, достигна нов етап, като вече има над $40 милиарда в депозити на своите кредитни пазари.