Организацията на страните износителки на петрол (OPEC) и нейните съюзници, известни като OPEC+, активно се справят с предизвикателствата, за да гарантират стабилността на петролния пазар, според изявленията на иракския министър на петрола Хаян Абдел-Гани.
Въпреки предизвикателствата на световния пазар Ирак е решен да увеличи приходите си от петрол.
Абдел-Гани подчерта ангажимента на министерството на петрола за увеличаване на приходите от износ на петрол, като посочи положителното въздействие на доброволните съкращения на производството, прилагани от OPEC+ от ноември насам. Тези мерки помогнаха на страни членки като Ирак да постигнат баланс между търсенето и предлагането на петрол, допринасяйки за цялостната стабилност на пазара.
Майк Мюлер, ръководител на азиатския отдел на търговеца на суровини Vitol, изказа предположение, че OPEC+ трябва да запази съкращенията на производството през цялата година поради непрекъснатия приток на нови доставки от страни като САЩ, Гвиана, Венецуела и Бразилия. Той призна, че макар OPEC+ да може да увеличи дела си в производството, това ще изисква последователно придържане към съществуващите политики.
Решението от април 2023 г. на ОПЕК+ за намаляване на добива на петрол с 1.2 милиона барела на ден включваше ангажимент на Саудитска Арабия за намаляване на добива с 500,000 барела на ден, удължен до декември 2024 г. Освен това през юни Саудитска Арабия осъществи допълнително съкращаване на добива с 1 милион барела дневно, в сила до декември 2023 г.
Престолонаследникът и министър-председател на Саудитска Арабия, Мохамед бин Салман, потвърди ангажимента на Кралството да подкрепя стабилността на световния петролен пазар през декември 2023 г. Той подчерта значението на петрола за стимулиране на световния икономически растеж, като изрази ентусиазма на Саудитска Арабия да развива и инвестира във всички енергийни ресурси.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп официално подписа мащабния си политически законопроект, превръщайки го в закон и утвърждавайки един от най-съществeните законодателни актове от неговото управление.
Дългоочакваните плащания към кредитори от фалиралата крипто борса FTX се натъкнаха на сериозна пречка, след като FTX Recovery Trust обяви временно спиране на плащанията към потребители в 49 чуждестранни юрисдикции.
Конгресът официално прие историческия икономически пакет на президента Доналд Тръмп, който представлява мащабен законопроект, съчетаващ агресивни данъчни облекчения с дълбоки съкращения на федералните разходи.