Измамниците се възползват от интереса на хората към новите технологии, за да ги подмамят да инвестират пари с цел да реализират бърза печалба.
Докладите показват, че стотици фалшиви токени, носещи името ChatGPT, са се появили в различни блокчейн мрежи, включително 132 токена във веригата BNB, 25 в Етериум и десет в други блокчейн мрежи като Arbitrum, Solana, OKChain и Cronos.
Измамниците се възползват от популярността на ChatGPT, за да правят бързи пари, а хиляди нови токени, наречени “BingChatGPT”, използват името на популярния изкуствен интелект за примамване на нищо неподозиращи инвеститори. Някои от тези токени са “honeypots” или злонамерени смарт договори, които вземат пари незаконно от продажбата на токена.
#PeckShieldAlert PeckShield has detected dozens of newly created #BingChatGPT tokens, of which 3 appear to be #honeypots & 2 have high sell tax. 2 of them have already dropped over -99%.
Deployer 0xb583 has already created dozens of tokens with a pump & dump scheme #AI #ChatGPT pic.twitter.com/merQikuslk— PeckShieldAlert (@PeckShieldAlert) February 20, 2023
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Предстои ли корекция на крипто пазарите?
Пазарът на honeypots и други крипто измами се разширява, като според доклад на Chainalysis през 2022 г. инвеститорите в криптовалути ще загубят около $3.8 милиарда от хакери, в сравнение с $3.3 милиарда през 2021 г.
Въпреки че Microsoft и OpenAI не са стартирали официални инициативи за криптовалути, измамниците се възползват от шума около дигиталните валути, задвижвани от изкуствен интелект, за да създават фалшиви токени. Всеки токен, подобен на ChatGPT или Bing, вероятно ще бъде измама.
Ирина Дилкинска беше екстрадирана от България към САЩ на 20 март, тъй като на следващия ден трябваше да се яви пред американския съдия Сара Нетбърн.
OneCoin проекта е основан през 2014 г. от Ружа Игнатова и Карл Себастиан Грийнууд, като последният е изправен пред до 60 години затвор, след като през декември се призна за виновен по множество обвинения.
Екипът, който стои зад Harvest Keeper dApp, е обвинен в измама, като се твърди, че е откраднал около $1 милион от потребителите.
Крипто общността следи отблизо най-големия хак при децентрализираните финанси (DeFi) за 2023 г., заради който Euler Finance загуби $197 милиона.