Начало » Други » Ето как излизането на Ангола от OPEC+ може да повлияе на глобалните пазари на петрол

Ето как излизането на Ангола от OPEC+ може да повлияе на глобалните пазари на петрол

25.12.2023 9:00 3 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Ето как излизането на Ангола от OPEC+ може да повлияе на глобалните пазари на петрол

Решението на Ангола да се оттегли от Организацията на страните износителки на петрол (OPEC) предизвика рязък първоначален спад от над 2% на международните фючърси на петрол на 21 декември 2023 г., след което последва частично възстановяване.

Този ход породи опасения за разногласия в групата, която се стреми да стабилизира цените на суровия петрол чрез намаляване на производството на фона на трудните условия на търсене.

Макар че излизането на Ангола е изненадващо, подобни напускания на по-малки производители на петрол от OPEC са се случвали и преди, като Катар и Еквадор през последното десетилетие. Начинът на напускане на Ангола обаче повдига важни въпроси. Въпреки че се присъедини към OPEC през 2007 г. и добива 1.1 милиона барела на ден, Ангола оспори решението на OPEC да намали квотата си за добив на срещата през ноември, като се стремеше да увеличи добива си до 1.8 милиона бр. на ден. Този ход бе предприет на фона на слабата 2023 г., белязана от 20-годишно дъно на производството в началото на годината.

Министърът на минералните ресурси, петрола и газа на Ангола, Диамантино де Азеведо, подчерта в изявление, съобщено от местната информационна агенция Angop, че Ангола не вижда полза от продължаване на членството в OPEC, когато приносът ѝ не дава резултати.

Последиците от излизането на Ангола от OPEC могат да предизвикат вълнообразен ефект на световните пазари на суров петрол. Разривът в рамките на OPEC+ може да отслаби ценовата подкрепа, предоставяна от групата.

Все пак е важно да се отбележи, че основни играчи като Саудитска Арабия и Русия остават в рамките на OPEC+ и е малко вероятно скоро да я напуснат. Въпреки че това развитие може да подкрепи пазарните мечки, въздействието може да не е толкова драстично за тези, които залагат на спад на цените на петрола.

Продължаващите колебания на цените на петрола се влияят от по-широката динамика на търсенето. Освен това ефективността на съкращенията на добива, като тези, въведени от OPEC+, може да бъде ограничена, особено като се има предвид, че производството извън OPEC, особено от САЩ, се очаква да се увеличи през 2024 г. Освен това преминаването на Ангола към статут на необвързан производител може да я изравни с производителите на петрол извън OPEC.

Напускането на Ангола допълнително намалява пазарния дял на OPEC, като намалява присъствието на групата в световното производство на петрол. Тази стъпка ще остави OPEC с 12 членове, които произвеждат приблизително 27 милиона барела дневно, което представлява около 26.5% от световния пазарен дял, въз основа на прогнозата на Международната агенция по енергетика за търсенето на петрол през 2023 г. от 101.7 милиона барела дневно.

Въпреки че излизането на Ангола може да предизвика краткосрочни сътресения за OPEC+ и пазарните предположения, то не е задължително да предизвика сеизмично въздействие.

Източник

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Илон Мъск представи политически проект – ще подкрепи ли Биткойн?

Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.

07.07.2025 12:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Регулаторните органи на ОАЕ отричат слуховете за Toncoin

Властите на Обединените арабски емирства официално отрекоха информациите, свързващи собствеността или участието в Toncoin (TON) с правото на дългосрочна виза, като определиха разпространяващите се твърдения като неточни и подвеждащи.

07.07.2025 11:30 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Чанпен Джао загатна за нова инициатива свързана с BNB

Чанпен Джао, бившият шеф на Binance, намекна за възможността за нова инициатива, която ще позволи на притежателите на BNB токени да получат право на дългосрочно пребиваване в Обединените арабски емирства чрез модел за стейкинг на токени.

07.07.2025 7:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Ключови икономически събития в САЩ, които да следим през следващата седмица

След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.

06.07.2025 19:30 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.