Тъй като Етериум продължава да се развива, разработчиците постоянно търсят иновативни начини за подобряване на неговите възможности.
Известна като EIP-7781, тази инициатива, представена от Бен Адамс на 5 октомври, има за цел да намали интервалите между блоковете от 12 на 8 секунди, което ще доведе до 50% увеличение на ефективността в мрежата. Тя също така обещава да подобри управлението на данните за „rollups„, като в крайна сметка намали таксите в мрежите от втори слой на Етериум.
Разработчикът Cygaar похвали предложението като значителен напредък за основната инфраструктура на ETH, особено след като голяма част от фокуса се е изместил към решения за мащабиране като мрежите от втори слой. EIP-7781 има за цел помогне и за управление на мрежовото натоварване, без да се увеличава броят на блоковете или т.нар. „blob“ (големи обекти с двоични данни, като например изображения или аудиофайлове. Терминът често се използва във връзка с бази данни).
Джъстин Дрейк, Етериум изследовател, изрази подкрепата си за плана, подчертавайки, че по-бързото време на блоковете може да направи платформи като Uniswap по-ефективни, намалявайки загубите и спестявайки пари на потребителите. Дрейк също така изтъкна, че клиентите ще се сблъскат с по-бързи потвърждения на транзакциите, което ще подобри цялостното преживяване с водещия алткойн.
Предложението обаче предизвика дискусии относно евентуалното напрежение, което би могло да окаже върху отделните стейкъри. По-краткото време между блоковете може да изисква по-надежден хардуер и по-широка честотна лента, което създава потенциални предизвикателства за по-малките потвърдители.
Адам Кокран, партньор в Cinnehaim Ventures, отбеляза, че макар предложението да изглежда разумно, са необходими щателни тестове, за да се гарантира, че то няма да окаже отрицателно въздействие върху индивидуалните стейкъри. Това се случва след отделна дискусия на Виталик Бутерин относно намаляването на минималния брой Етериум изискван за валидаторите, което има за цел да направи ЕТН по-децентрализиран.
Според компанията за ончейн анализ Nansen няколко блокчейна отчитат рязко повишаване на активността на потребителите, начело със Sonic, която регистрира впечатляващ 89% ръст на активните адреси през последните 7 дни.
Последните данни на GitHub разкриват кои блокчейни и отделни проекти са привлекли най-много внимание от страна на разработчиците през изминалата седмица – ключов сигнал за силата на проектите в дългосрочен план.
Tether, водещият емитент на стабилни монети, постепенно преустановява поддръжката на пет по-стари блокчейна.
Държавната банка за развитие на Германия NRW.BANK емитира облигации на стойност €100 милиона ($116.7 милиона) базирани на блокчейн, което е едно от най-големите публични предложения на дигитални ценни книжа в Европа.