Етериум се бори да запази позициите си в конкурентното блокчейн пространство.
Въпреки че е втората по големина криптовалута, последните доклади сочат, че пазарната ѝ доминация е намаляла, главно поради проблеми с мащабируемостта ѝ и конкуренцията на по-бързи мрежи като Solana.
Според анализаторите на VanEck опитът на Етериум да се справи с предизвикателствата, свързани с мащабирането на мрежата, като пренасочи потребителите към решения от втори слой, като Arbitrum и Base, има непредвидени последици.
Макар че тези решения обещават по-ниски такси и по-добра скорост на транзакциите, те са довели до разпръскване на ликвидността в множество мрежи, подкопавайки някога сплотената екосистема на Етериум. За разлика от тях, подходът на Solana позволи да завладее пазарен дял с по-бързи и по-ефективни сделки.
Финансовите резултати на Етериум отразяват борбата През изминалата година приходите на мрежата са спаднали с 93%, като делът ѝ от общите блокчейн приходи е намалял драстично от 55% на едва 24%. Този спад се усложнява от вътрешните проблеми във Фондация Етериум, като противоречията около управлението и забележките на съоснователя Виталик Бутерин подхранват допълнителни критики.
Въпреки това надеждата за Етериум не е изгубена. Предстоящата актуализация Pectra може да даде така необходимия тласък, като въведе няколко ключови функции, като например подобрени механизми за възстановяване на портфейли, по-добра ефективност на валидаторите и увеличаване на броя на „blobs “, с които мрежата може да се справи. Очаква се тези подобрения да направят ЕТН по-конкурентоспособен, като намалят таксите за транзакциите и рационализират процесите, което потенциално може да привлече отново потребителите.
Освен това Фондация Етериум проучва иновативни методи за транзакции като намерения, които биха могли да премахнат необходимостта от междуверижни мостове – уязвимост, довела до кражба на милиарди долари. Ако тези промени успеят, ЕТН може не само да се възстанови, но и да си възвърне мястото на водещ блокчейн в индустрията. Натискът обаче е тези подобрения да се осъществят бързо, ако Етериум се надява да обърне траекторията си на спад.
Инвеститорите в Етериум, които са купували на по-високи ценови нива, сега се борят да инжектират нов капитал на пазара, което поражда съмнения относно способността на криптовалутата да възстанови инерцията си, според китайски ончейн анализатор.
Мрежата на Dogecoin е отбелязала огромен скок в активността, като броят на активните адреси е нараснал с 400%, според данни на блокчейн анализаторите.
Ела Джан, ръководител на YZi Labs (преди Binance Labs), е забелязала сериозна промяна в моделите на инвестиране в криптовалути.
Компанията 21Shares реши да закрие своите фючърсни ETF-и за Биткойн и Етериум, като ликвидацията се очаква да се осъществи до 28 март.