Нова директива, приета от Съвета по общи въпроси на Европейския съюз на 14-и май, без обсъждане, има за цел да попречи на престъпниците да експлоатират относителната анонимност на криптовалутите, без да навредят на по-широката функционалност на съществуващите и нововъзникващите платежни системи.
Новата директива изменя Директива 2015/849 като част от план за действие, разработен през 2016 г., за борба с вълната от терористични атаки в Европа.
Основните аргументи за изменение на ЕС 2015/849 са посочени в директивата:
Анонимността на виртуалните валути позволява тяхната потенциална злоупотреба с криминални цели. Включването на доставчици, ангажирани с услуги за обмен между виртуални валути и фиатни валути, и доставчици на портфейли, няма да се ангажират с въпроса за анонимността прикрепен към транзакциите на виртуални валути. За да се справят с рисковете, свързани с анонимността, националните звена за финансово разузнаване трябва да могат да получат информация, която им позволява да свързват виртуални валутни адреси с собственикът на виртуална валута. Освен това следва да се оцени допълнително възможността да се даде възможност на потребителите да декларират доброволно на определени органи.
Основните промени, направени в предходната директива 2015/849, включват увеличаване на обхвата на достъпа до информация за придобиване на собственост (мярка за подобряване на прозрачността по отношение на собствеността върху тръстове и дружества), намаляването на риска, свързан с предплатени карти и виртуални валути, обхвата и качеството на сътрудничеството между различните звена за финансово разузнаване в Европа и подобряването на проверките за транзакции, включващи „трети държави с висок риск“.
„Тези нови правила отговарят на необходимостта от повишена сигурност в Европа чрез по-нататъшно премахване на средствата, с които разполагат терористите“, каза Владислав Горанов, министър на финансите на България, който в момента е председател на Съвета. „Те ще ни позволят да разрушим престъпните мрежи, без да компрометираме основните права и икономическите свободи“.
Това ново действие е в синхрон с регламентите, приети от ЕС през април, които имат за цел да създадат „по-тясно регулиране на виртуалните валути“.
Пакистан се готви да направи голям скок в областта на дигиталните финанси с формирането на нов национален орган, фокусиран върху блокчейн надзора.
Хонконг направи голяма крачка към превръщането си в център за дигитални активи с приемането на нов закон, регулиращ стабилните монети.
С продължаващия натиск върху руската икономика от санкциите, правителството предприема мерки за затягане на контрола върху дигиталните активи като Биткойн, като ги прекласифицира като имущество, подлежащо на законна конфискация.
След седмици на задкулисни спорове, Сенатът на САЩ гласува с 66 срещу 32 гласа за приемането на Закона GENIUS, с което дългоочакваното законодателство за стабилните монети е с една крачка по-близо до реалността.