Европейският съюз и Съединените щати сега се обръщат към разглеждане на възможността да попречат на руското правителство да използва криптовалута, за да избегне финансови санкции.
Френският финансов министър Бруно льо Мер заяви в сряда, че 27-те страни от ЕС вече предприемат тези мерки.
„Ние предприемаме мерки, по-специално по отношение на криптовалути или крипто активи, които не трябва да се използват за заобикаляне на финансовите санкции, взети от 27-те страни от ЕС“, каза Льо Мер на пресконференция в сряда.
Съединените щати също наблюдават възможността на Русия да използва криптовалута, за да избегне тези санкции, според министъра на финансите Джанет Йелън.
„Често чувам да се споменава криптовалута и това е канал, който трябва да се следи“, каза тя.
Тя отговаряше на писмо от трима сенатори от Съединените щати – Елизабет Уорън, Шерод Браун и Марк Уорнър, които ѝ писаха за възможността Русия да използва криптовалута, за да избегне санкциите.
„Като се има предвид необходимостта да се гарантира ефикасността и целостта на нашата програма за санкции срещу Русия и други противници, ние търсим информация за стъпките, които Министерството на финансите предприема, за да наложи спазването на санкциите от индустрията на криптовалутите“, пише в писмото.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Конфликтът в Украйна може да тласне Биткойн и Етериум нагоре
Не е ясно какви мерки предприема ЕС, но Съединените щати поискаха няколко крипто борси да блокират достъпа на руснаците до крипто. Банките, които осигуряват връзки с крипто борси, вече са засегнати от санкции, но ще бъде невъзможно напълно да се запечатат вратичките.
Възможността за блокиране на тези транзакции вече е под съмнение, тъй като доста крипто борси са отказали да замразят крипто активи на руснаци или да спрат транзакции или не са в състояние да го направят. Някои казаха, че не могат да го направят, тъй като не всички руснаци подкрепяха войната в Украйна. Един обмен каза, че разграничава руските политици, които започват войната, от обикновените руски граждани и няма да приложи пълна забрана, за да сведе до минимум въздействието върху невинни потребители.
Също така не е ясно как подобни забрани биха могли да бъдат приложени срещу децентрализирани портфейли и борси, тъй като дори шефовете на крипто борсата не контролират това.
Нищо не пречи на Русия да използва криптовалута, за да отмени ефекта от санкциите в рамките на своите граници или по друг начин. Главният изпълнителен директор на Paxful каза, че Русия, която вече подготвя крипто законодателство като въпрос за оцеляване, може да бъде сред 8-те държави, които могат да легализират Биткойн (BTC).
CNN съобщава, че до 2025 г. транзакциите с криптовалути ще попаднат в обхвата на изискванията за отчитане от трети страни.
Южна Корея напредва с плановете си за усъвършенстване на нормативната уредба за криптовалутите, като възнамерява да приложи следващия етап от рамката си до края на 2025 г.
Регулаторните органи в Ню Йорк и Обединеното кралство обединяват усилията си, за да се справят с глобалния надзор на криптовалутите.
Бившият тайландски министър-председател Таксин Шинаватра призова Тайланд да приеме стабилните монети и да легализира онлайн хазарта.