Европейският съюз и Съединените щати сега се обръщат към разглеждане на възможността да попречат на руското правителство да използва криптовалута, за да избегне финансови санкции.
Френският финансов министър Бруно льо Мер заяви в сряда, че 27-те страни от ЕС вече предприемат тези мерки.
„Ние предприемаме мерки, по-специално по отношение на криптовалути или крипто активи, които не трябва да се използват за заобикаляне на финансовите санкции, взети от 27-те страни от ЕС“, каза Льо Мер на пресконференция в сряда.
Съединените щати също наблюдават възможността на Русия да използва криптовалута, за да избегне тези санкции, според министъра на финансите Джанет Йелън.
„Често чувам да се споменава криптовалута и това е канал, който трябва да се следи“, каза тя.
Тя отговаряше на писмо от трима сенатори от Съединените щати – Елизабет Уорън, Шерод Браун и Марк Уорнър, които ѝ писаха за възможността Русия да използва криптовалута, за да избегне санкциите.
„Като се има предвид необходимостта да се гарантира ефикасността и целостта на нашата програма за санкции срещу Русия и други противници, ние търсим информация за стъпките, които Министерството на финансите предприема, за да наложи спазването на санкциите от индустрията на криптовалутите“, пише в писмото.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Конфликтът в Украйна може да тласне Биткойн и Етериум нагоре
Не е ясно какви мерки предприема ЕС, но Съединените щати поискаха няколко крипто борси да блокират достъпа на руснаците до крипто. Банките, които осигуряват връзки с крипто борси, вече са засегнати от санкции, но ще бъде невъзможно напълно да се запечатат вратичките.
Възможността за блокиране на тези транзакции вече е под съмнение, тъй като доста крипто борси са отказали да замразят крипто активи на руснаци или да спрат транзакции или не са в състояние да го направят. Някои казаха, че не могат да го направят, тъй като не всички руснаци подкрепяха войната в Украйна. Един обмен каза, че разграничава руските политици, които започват войната, от обикновените руски граждани и няма да приложи пълна забрана, за да сведе до минимум въздействието върху невинни потребители.
Също така не е ясно как подобни забрани биха могли да бъдат приложени срещу децентрализирани портфейли и борси, тъй като дори шефовете на крипто борсата не контролират това.
Нищо не пречи на Русия да използва криптовалута, за да отмени ефекта от санкциите в рамките на своите граници или по друг начин. Главният изпълнителен директор на Paxful каза, че Русия, която вече подготвя крипто законодателство като въпрос за оцеляване, може да бъде сред 8-те държави, които могат да легализират Биткойн (BTC).
Председателят на Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) Пол Аткинс подчерта, че агенцията ще продължи да се фокусира върху защитата на инвеститорите, борбата с търговията с вътрешна информация, манипулирането на пазара и променящия се пейзаж на крипто регулациите.
Губернаторът на Аризона Кейти Хобс официално наложи вето върху законопроект 2324 на Камарата на представителите, който имаше за цел да създаде държавен фонд за резерв от конфискувани крипто активи.
Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) е в начален етап на разработване на стандартизирана рамка за листване на борсово търгувани фондове (ETF), базирани на токени, според доклад от 1 юли на журналистката Елеонор Терет.
Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) официално одобри преобразуването на Grayscale Digital Large Cap Fund в борсово търгуван фонд (ETF), с което финализира прехода му от извънборсов продукт към напълно регулирана ETF структура.