ЕС определи строг краен срок за премахването на стабилни монети от европейския пазар, които не отговарят на новите му разпоредби, като изисква от крипто компаниите да изключат от списъка несъответстващите токени до края на март 2025 г.
Тази директива е част от наскоро въведената от ЕС рамка за пазарите на криптовалути (Markets in Crypto Assets – MiCA), която има за цел да внесе яснота и надзор в сектора на криптовалутите.
MiCA определя стабилните монети в две основни категории: токени за електронни пари (EMTs), обвързани с една фиатна валута, и токени, обвързани с активи (ARTs), които получават стойност от комбинация от валути, активи или криптовалути. Европейският орган за ценни книжа и пазари (ESMA) инструктира националните регулатори в държавите членки да гарантират, че крипто платформите предприемат действия за премахване на всички EMTs или ARTs, които не отговарят на тези насоки.
Предназначена да създаде по-безопасна и прозрачна среда за потребителите на криптовалути, MiCA въвежда мерки за предотвратяване на финансови нарушения, включително пране на пари и манипулиране на пазара. Той също така налага строги изисквания към емитентите на стабилни монети, като например поддържане на достатъчни ликвидни резерви и подчиняване на надзора на Европейския банков орган.
Разпоредбите за стабилните монети в MiCA влязоха в сила през юни, докато по-широката рамка беше напълно приложена през декември. Някои големи играчи, като USDC, вече са се съобразили с изискванията на MiCA, постигайки съответствие през лятото на 2024 г. С наближаването на крайния срок крипто компаниите са изправени пред нарастващ натиск да се адаптират към новия регулаторен пейзаж на ЕС.
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.
Обединеното кралство поставя основите на това, което може да се превърне в една от най-всеобхватните крипто регулаторни системи в света.
Усилията за създаване на ясна правна рамка за стабилните монети в САЩ претърпяха удар тази седмица, след като Сенатът не успя да прокара ключов законопроект.
Изпълнителният директор на Coinbase Брайън Армстронг оказва натиск върху американските законодатели да възстановят инерцията зад „GENIUS“, двупартиен законопроект, целящ въвеждането на федерален надзор върху стабилните монети.