От 2027 г. Европейският съюз ще въведе строги закони срещу прането на пари, които ефективно ще забранят анонимните крипто дейности.
Токените, които прикриват самоличността на потребителите, като Monero и Zcash, вече няма да бъдат разрешени в платформите, регулирани от ЕС, а крипто компаниите няма да могат да предлагат непроследими акаунти.
Тези правила са част от мащабна регулаторна реформа, целяща да повиши прозрачността както в традиционния финансов сектор, така и в сектора на дигиталните активи.
Макар че основното законодателство е финализирано, подробностите по прилагането му все още се обсъждат от Европейския банков орган, който е натоварен с налагането на правилата в приложими стандарти.
Крипто компаниите, опериращи в няколко държави от ЕС, ще бъдат подложени на засилен контрол. Нов надзорен орган, AMLA, ще започне да наблюдава най-големите играчи – тези, които обслужват десетки хиляди клиенти или извършват транзакции за над €50 милиона.
Първоначалният надзор ще бъде насочен към 40 големи компании, като ще се изисква задължителна проверка на самоличността при крипто трансфери над €1,000.
Въпреки че регулаторните мерки бяха критикувани от защитниците на неприкосновеността на личния живот, политиците от ЕС твърдят, че това е необходима стъпка към пречистване на крипто пространството и предотвратяване на злоупотреби.
Казахстан прави важна крачка към интегрирането на дигиталните активи в националната си финансова стратегия, като планира да създаде крипто резерв, управляван от държавата.
Bitvavo, най-голямата крипто борса в Европа, деноминирана в евро, официално получи MiCA лиценз от Нидерландската служба за финансови пазари (AFM), което позволява на компанията да оперира във всички 27 държави членки на Европейския съюз.
Само за два месеца платформата за крипто данъци CoinLedger отбеляза зашеметяващ 700% скок в броя на американските потребители, получили предупредителни писма от IRS, което сигнализира за рязко засилване на федералните данъчни мерки, насочени към притежателите на дигитални активи.
Изпълнителният директор на Ripple Брад Гарлингхаус обяви в петък, че компанията официално оттегля кръстосаната си жалба в дългогодишната си съдебна битка с Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC), което е знак за окончателен ход към приключване на продължаващия от години случай.