Използването на криптовалути с доказателство за работа беше под въпрос след проекта на предложената от Европейския съюз (ЕС) правна рамка за управление на виртуални валути, известна като рамката за пазари на крипто активи (MiCA).
Въпреки това, в понеделник, 14-ти март, комисията по икономически и парични въпроси на Европейския парламент реши да гласува против забраната на активите с доказателство за работа, които са в основата на популярни криптовалути като Биткойн и Етериум.
Всъщност разпоредбата, която можеше да принуди криптовалутите PoW да преминат към по-екологични механизми, не успя да получи необходимите гласове в парламента.
По-ранна версия на рамката на MiCA включва ясен и недвусмислен раздел, който се застъпва за ограничаване на крипто услугите, които разчитат на екологично неустойчиви техники за консенсус, започвайки през януари 2025 г., като забраната влиза в сила незабавно. Клаузата обаче в крайна сметка беше отменена в резултат на широко разпространена опозиция от сектора.
Д-р Щефан Бергер, европейски парламентарист, отговарящ за законодателната рамка на MiCA по това време, каза, че проблемният параграф е бил оттеглен, но все още не е взето окончателно решение.
Прочети Още: Защо Биткойн се търгува под $50,000?
Въпреки това, новият проект съдържа предложение, което е идентично с предишното, в което се посочва, че крипто активите “трябва да бъдат обект на минимални стандарти за екологична устойчивост по отношение на техния консенсусен механизъм, използван за валидиране на транзакции”, което се отнася до криптовалути, които използват доказателство за работа като консенсусен механизъм за потвърждаване на транзакции.
В допълнение, крипто, които са енергоемки, ще трябва да “създадат и поддържат поетапен план за внедряване, за да гарантират съответствие с тези изисквания”.
Тъй като Биткойн не може да завърши превключването, той би бил пряко засегнат от това законодателство, ако ЕС не беше гласувал против него.
В края на мандата си председателят на Комисията по ценни книжа и фондови борси (SEC) Гари Генслър подаде жалба срещу решението по делото с Ripple, като твърди, че в по-ранното решение на съдия Анализа Торес е било неправилно тълкувано правото на ценните книжа.
Хестър Пиърс и Марк Уйеда, републикански членове на Комисията по ценните книжа и фондовите борси (SEC), според съобщенията оценяват текущите действия по правоприлагане срещу крипто компании.
CNN съобщава, че до 2025 г. транзакциите с криптовалути ще попаднат в обхвата на изискванията за отчитане от трети страни.
Южна Корея напредва с плановете си за усъвършенстване на нормативната уредба за криптовалутите, като възнамерява да приложи следващия етап от рамката си до края на 2025 г.