Начало » ЕС: Недвижимите имоти в стремглав възход въпреки задаващата се криза

ЕС: Недвижимите имоти в стремглав възход въпреки задаващата се криза

07.10.2022 18:30 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
ЕС: Недвижимите имоти в стремглав възход въпреки задаващата се криза

Цените на недвижимите имоти в Европа продължиха да се покачват стабилно, като наред с това наемите се покачваха по-бавно.

През последното десетилетие разликата между цените на недвижимите имоти и наемите в ЕС стана доста голяма.

Изследването на Европейската комисия сочи стабилно нарастване от 2010 г. насам. Докато цените на покупките на жилища са се повишили с 45%, наемите от друга страна са скочили само със 17%.

Истинската промяна на пазарите настъпи приблизително около 2015 г., когато цените на жилищата започнаха да се покачват, изстрелвайки се над цените на наемите през първото тримесечие на 2018 г., и оттогава стойността на жилищата не са тръгвали надолу.

Освен това цените на жилищата скочиха с 9.3% през второто тримесечие на 2022 г. в сравнение същото тримесечие на 2021 г. През първото тримесечие на 2022 г. може да се види ръст с 2.3% в сравнение със същия период от 2021 г., когато настъпиха големи скокове в цените на жилищата.

Географско разпределение

От географска гледна точка цените на жилищата се покачиха най-много в Естония, Унгария, Люксембург, Латвия, Литва, Чехия и Австрия, като на практика се удвоиха. В 19 държави от ЕС цените на жилищата са се увеличили повече от наемите, когато се сравнява второто тримесечие на 2022 г. с 2010 г.

Увеличението в цифри

Страните, в които инвеститорите на недвижими имоти са спечелили най-много, са Естония с увеличение от 196%, Латвия – 131%, Унгария – 168% и Люксембург – 135%. В Литва и Чехия – еднакво увеличение от 130%, а в Австрия – 121%. Спад, от друга страна, е отбелязан в Италия -8%, Кипър -6% и Гърция -23%

Що се отнася до наемите, ако сравним второто тримесечие на 2022 г. с 2010 г., най-голямо увеличение се наблюдава в Естония – 214%, Литва – 139% и Ирландия – 82%, докато намаление е отбелязано в Кипър -0,2% и Гърция -24%.

Глобално увеличение

Увеличение на цените на жилищата се наблюдава в световен мащаб, а не само в Европа, въпреки сътресенията, надвиснали над по-широките пазари и различните световни икономики. Според Глобалния индекс на цените на жилищата на IMF цените са започнали да се покачват през 2020 г., след като настъпи Ковид пандемията.

Благодарение на тези увеличения се появява криза на разходите за живот, като европейските правителства предприемат мерки за справяне с появата им, първоначално в енергийния сектор.

Като цяло потенциалната пълноценна криза на издръжката на живота може да навреди на пазара на недвижими имоти, като в Германия се забелязват първите пукнатини.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Ето какви са най-новите промени във финансовата стратегия на Майкъл Бъри

Майкъл Бъри, станал известен с филма „The Big Short“, отново развълнува пазарите с промените в позициите на портфолиото на своя хедж фонд — този път, залагайки силно песимистично.

19.05.2025 6:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Панама се позиционира като следващата крипто дестинация на Латинска Америка

Панама Сити може би се готви за голям скок в крипто пространството след дискретен, но знаков ход на кмета на града.

18.05.2025 20:26 2 мин. четене Alexander Zdravkov

От JPMorgan с коментар за икономическата обстановка в САЩ

Главният глобален стратег на JPMorgan Chase изрази предпазливо мнение за американската икономика, предполагайки, че макар и пълна рецесия да може да бъде избегната, краткосрочните перспективи сочат бавен и неравномерен растеж.

18.05.2025 10:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Тръмп отново разкритикува председателя на Фед – призовава за понижение на лихвения процент

Президентът на САЩ Доналд Тръмп поднови критиките си към политиката на Федералния резерв, призовавайки за бързо понижение на лихвените проценти и изрази съмнения в способността на председателя на Фед Джером Пауъл да се справи с процеса.

18.05.2025 8:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.