Цените на недвижимите имоти в Европа продължиха да се покачват стабилно, като наред с това наемите се покачваха по-бавно.
През последното десетилетие разликата между цените на недвижимите имоти и наемите в ЕС стана доста голяма.
Изследването на Европейската комисия сочи стабилно нарастване от 2010 г. насам. Докато цените на покупките на жилища са се повишили с 45%, наемите от друга страна са скочили само със 17%.
Истинската промяна на пазарите настъпи приблизително около 2015 г., когато цените на жилищата започнаха да се покачват, изстрелвайки се над цените на наемите през първото тримесечие на 2018 г., и оттогава стойността на жилищата не са тръгвали надолу.
Освен това цените на жилищата скочиха с 9.3% през второто тримесечие на 2022 г. в сравнение същото тримесечие на 2021 г. През първото тримесечие на 2022 г. може да се види ръст с 2.3% в сравнение със същия период от 2021 г., когато настъпиха големи скокове в цените на жилищата.
От географска гледна точка цените на жилищата се покачиха най-много в Естония, Унгария, Люксембург, Латвия, Литва, Чехия и Австрия, като на практика се удвоиха. В 19 държави от ЕС цените на жилищата са се увеличили повече от наемите, когато се сравнява второто тримесечие на 2022 г. с 2010 г.
Страните, в които инвеститорите на недвижими имоти са спечелили най-много, са Естония с увеличение от 196%, Латвия – 131%, Унгария – 168% и Люксембург – 135%. В Литва и Чехия – еднакво увеличение от 130%, а в Австрия – 121%. Спад, от друга страна, е отбелязан в Италия -8%, Кипър -6% и Гърция -23%
Що се отнася до наемите, ако сравним второто тримесечие на 2022 г. с 2010 г., най-голямо увеличение се наблюдава в Естония – 214%, Литва – 139% и Ирландия – 82%, докато намаление е отбелязано в Кипър -0,2% и Гърция -24%.
Увеличение на цените на жилищата се наблюдава в световен мащаб, а не само в Европа, въпреки сътресенията, надвиснали над по-широките пазари и различните световни икономики. Според Глобалния индекс на цените на жилищата на IMF цените са започнали да се покачват през 2020 г., след като настъпи Ковид пандемията.
Благодарение на тези увеличения се появява криза на разходите за живот, като европейските правителства предприемат мерки за справяне с появата им, първоначално в енергийния сектор.
Като цяло потенциалната пълноценна криза на издръжката на живота може да навреди на пазара на недвижими имоти, като в Германия се забелязват първите пукнатини.
Coinbase направи важна крачка към разширяване на присъствието си в областта на децентрализираните финанси (DeFi), като привлече в екипа си ръководството на Opyn Markets, известна компания в сектора на DeFi дериватите.
Grayscale Investments призова Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) да разреши пускането на своя мулти-крипто ETF – Grayscale Digital Large Cap Fund – с аргумента, че по-нататъшни забавяния нарушават законоустановените срокове и нанасят вреди на инвеститорите.
Robinhood официално въведе услугите за стейкинг на Етериум (ETH) и Solana (SOL) за своите клиенти в САЩ, предлагайки на потребителите нов начин да печелят награди от своите крипто активи.
Изпълнителният директор на Binance Ричард Тенг сподели оптимистична прогноза за бъдещето на криптовалутите по време на участието си в предаването „Mornings with Maria“, като подчерта нарастващото глобално приемане, напредъка в регулаторните рамки и интеграцията на стратегически резерви.