Европейският орган за ценни книжа и пазари (ESMA) изрази загриженост относно глобалните крипто компании, които искат частично одобрение съгласно Регламента за пазара на крипто активи (MiCA), докато работят предимно от офшорни зони.
На 31 юли ESMA изтъкна рисковете, свързани с използването от тези дружества на лицензирани в ЕС брокери за обработка на сделки чрез места за изпълнение извън ЕС. Според органът тази практика може да застраши защитата на потребителите и да създаде неравностойна конкурентна среда за платформите за търговия в ЕС.
За да се справи с тези проблеми, ESMA призова националните компетентни органи в държавите членки на ЕС да оценяват стриктно бизнес моделите на тези дружества по време на процеса на издаване на разрешения.
Властите подчертават, че спазването на MiCA е от съществено значение за гарантиране на целостта на пазара и инвеститорските интереси.
Наред с това предупреждение, на 3 юли Европейският орган за ценни книжа и пазари публикува окончателен доклад, в който подробно се описват проекти на технически стандарти, насочени към подобряване на прозрачността както за инвеститорите, така и за доставчиците на крипто услуги. Тези стандарти обхващат различни аспекти като устойчивост, прозрачност на търговията и поддържане на документация.
След въвеждането на MiCA през юни 2023 г. европейските регулатори работят за прилагане на разпоредбите и стандартизиране на класификацията на крипто активите, като последните стъпки включват нов инструмент за пазарна съгласуваност. Междувременно известни крипто играчи, включително централната банка на Италия и борси като OKX, се адаптират към новите разпоредби и планират дейности, съобразени със законовата рамка.
Българският парламент одобри нов закон, който официално въвежда регулации за криптоактиви, базирани на европейското законодателство.
Според информацията, Белият дом ускорява усилията си за регулиране на криптовалутите, като се очаква президентът Доналд Тръмп да подпише мащабен законодателен пакет за дигиталните активи преди лятната ваканция на Конгреса през август.
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.
Обединеното кралство поставя основите на това, което може да се превърне в една от най-всеобхватните крипто регулаторни системи в света.