Европейският съюз обяви нови правила за класифициране на дигиталните активи и криптовалутите съгласно Регламента за пазарите на крипто активите (MiCA).
Публикувани на 12 юли от Европейския банков орган (EBA), Европейския орган за застраховане и професионално пенсионно осигуряване (EIOPA) и Европейския орган за ценни книжа и пазари (ESMA), тези насоки имат за цел да стандартизират начина, по който се категоризират различните крипто активи.
Новата рамка включва поредица от въпроси, за да се определи дали даден токен трябва да бъде класифициран в MiCA или в друга категория, като например токени за електронни пари (EMT) или токени, свързани с активи (ART).
Емитентите трябва да предоставят подробни правни становища, за да изяснят класификацията на своите токени.
Отзиви за тези насоки се очакват до средата на октомври, а виртуалното изслушване е насрочено за 23 септември.
Първите разпоредби на MiCA относно стабилните монети влязоха в сила на 30 юни, а други разпоредби се очакват до декември 2024 г. Circle вече е гарантирал, че своите стабилни монети, USDC и EURC, отговарят на регулаторните стандартите.
Българският парламент одобри нов закон, който официално въвежда регулации за криптоактиви, базирани на европейското законодателство.
Според информацията, Белият дом ускорява усилията си за регулиране на криптовалутите, като се очаква президентът Доналд Тръмп да подпише мащабен законодателен пакет за дигиталните активи преди лятната ваканция на Конгреса през август.
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.
Обединеното кралство поставя основите на това, което може да се превърне в една от най-всеобхватните крипто регулаторни системи в света.