Ерик Уайнстайн, управляващ директор в Thiel Capital и домакин на популярния подкаст The Portal, призова последователите си през уикенда да не се хващат за ежедневните колебания на Биткойн.
Той като че ли чувстваше, че е по-разумно да се съсредоточи върху способността на криптовалутата да се използва като хедж срещу обезценяване на валутата от страна на централните банки.
Биткойн и други ‘твърди’ активи, като злато и сребро, може да са добри алтернативи на “прикритите действия” на централните банки, пише Уайнстайн в своя туит до своите близо 485,000 последователи.
“Това не е инвестиционен съвет. Но е убеждението, че централните банкери чрез маскираните си действия представляват заплаха за всички, които държат парични средства и техните близки еквиваленти. Разгледайте BTC, XAU, CHF, XAG и т.н.”
“Нямам времеви рамки, за да ви дам информация за централните банки. Просто виждам група хора, които изпадат в беда и посягат към същия инструмент. Пак и пак. И винаги ще има такива проблеми, докато не се изправим и не се справим с основната криза в растежа и иновациите.”
Когато Уайнстайн публикува съобщение в туит, Биткойн се търгуваше на 48,662.20 долара. В крайна сметка достигна около $47,000, преди да се върне рязко до цена от $54,200 в понеделник.
Ролята на Биткойн като дефлационен хедж се оспорва в основните инвестиционни кръгове, въпреки че изглежда има признание, че цифровият актив посяга на пазарния дял на златото. Стойността на BTC се оценява не само в доларово изражение, но и в кюлчета. Цената на BTC спрямо златото се увеличи около седем пъти между октомври 2020 г. и март 2021 г.
Уайнстайн по-рано се описа като “не биткойнър”, добавяйки, че “не е допринесъл нищо за визията за разпределено изчисление”. Той обаче призова биткойнърите да спрат да измерват богатството си в доларови стойности и вместо това да се съсредоточат върху по-висока цел. Неговите възгледи за разпадащата се природа на FIAT добавя доверие към това мнение.
Сенаторката от САЩ Синтия Лумис съобщи, че е започнала разследване на продажбата на Биткойн от Федералната маршалската служба, която контролира Биткойн авоарите на Министерството на правосъдието.
Инвеститорите следят отблизо две важни събития през януари, които могат да окажат значително влияние върху цената на Биткойн (BTC) и криптовалутите: Предстоящото встъпване в длъжност на президента Тръмп на 20 януари и потенциалното повишаване на лихвените проценти от Японската централна банка (BoJ) на 24 януари.
Последните 2 дни възвърнаха бичия оптимизъм, като общата пазарна капитализация се върна на ниво от $3.52 трилиона
CNN съобщава, че до 2025 г. транзакциите с криптовалути ще попаднат в обхвата на изискванията за отчитане от трети страни.