След завършването на първото сравнително тестване на EOS, много от хората в бранша останаха очудени от резултатите. Whiteblock, фирмата за сравнителен анализ, определи, че EOS всъщност не е блокчейн.
EOS стартира като ERC20 токен, но е преминал на собствена платформа през август 2018 г. Една от основните различия между EOS и Етериум са, че EOS използва система Proof-of-Stake, за да реши как блоковете се валидират и кои производители се възнаграждават.
Whiteblock създаде работеща реплика на EOS и приложи реални симулации за работа, за да определи нейната производителност и диапазон на възможностите. Тестовете на Whiteblock разкриха някои особености, за които инвеститорите и ентусиастите може би не искат да чуят.
„EOS не е блокчейн, а разпределена хомогенна система за управление на бази данни, ясно разграничение, тъй като техните транзакции не са криптографски потвърдени“.
Производителите на EOS блокове са силно централизирани и потребителите могат да осъществяват достъп до мрежата само чрез блоковите производители като посредници. Производителите на блокове са една точка на провал за цялата система.
В допълнение към, а може би и в резултат на липсата на децентрализация, EOS е изправена пред ключова слабост в сигурността. Whiteblock откри, че EOS е уязвим на Sybil атака, при която фалшивите идентичности могат да бъдат използвани за подкопаване на системата.
Това всъщност е голяма уязвимост в системата, тъй като измамните потребители са по същество, способни да създават злонамерени сметки много по-бързо, отколкото производителите на блокове могат да постигнат консенсус. Това допълнително доказва високото ниво на централизация, което съществува в мрежата на EOS, и огромната мощ, която тези производители на блокове притежават.
Скоростта на протокола EOS също беше поставена под въпрос от проучването на Whiteblock. EOS whitepaper-а твърди, че протоколът ще може да се приспособява към приемане в световен мащаб с възможността да обработва милиони транзакции в секунда. Въпреки това, според констатациите на Whiteblock, протоколът въобще не е толкова бърз.
По време на тестовете с реални условия от 50 милисекунди за латентност при закъснение и 0,01% загуба на пакети, производителността спадна под 50 TPS, поставяйки системата в непосредствена близост до производителността, която съществува в Етериум.
Дори ако EOS може да опровергае твърденията за уязвимост, те ще продължат да водят битка, за да накарат крипто общността да забрави за твърдението, че протоколът EOS е „с недостатъци и силно централизиран“.
Артър Хейс коренно промени позицията си по отношение на крипто пазарите. След месеци на предпазливост, съоснователят на BitMEX вече вярва, че на хоризонта се задава силно рали за алткойните.
Спот Етериум борсово търгуваните фондове набират скорост, като последните постъпления се нареждат сред десетте най-големи, регистрирани досега.
Пробивът на Биткойн до ново историческо ниво над $118,000 поднови импулса на крипто пазара. Докато самият BTC отбеляза добри печалби, няколко алткойна се възползваха от подновения интерес на инвеститорите.
Етериум се повиши с 8.4% през последните 24 часа, достигайки $3,010, след като подновен интерес към алткойните последва експлозивния ръст на Биткойн.