В неотдавнашно интервю за Politico френският президент Еманюел Макрон предложи Европа да работи в посока намаляване на зависимостта си от щатския долар.
Той смята, че европейските лидери трябва да разхлабят връзките си със САЩ и да се съсредоточат върху запазването на неутралитет в случай на потенциален конфликт между Китай и САЩ за Тайван.
Президентът Макрон отправи тези коментари след неотдавнашното си пътуване до Китай, където проведе високопоставена среща с китайския президент Си Дзинпин.
Той подчерта необходимостта Европа да намали зависимостта си от „екстериториалността“ на щатския долар в условията на ескалиращо напрежение между САЩ и Китай.
Макрон предупреди, че ако се стигне до конфликт, Европа няма да има време или ресурси да поддържа стратегическата си автономност и ще стане подчинена на една от свръхсилите.
В продължение на много години щатският долар доминира в световната търговия и в международната парична система. В последно време, обаче, усилията са насочени към прекратяване на зависимостта на света от долара.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Застрашено ли е господството на щатския долар?
Съобщава се, че страните от БРИКС – Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка – планират да въведат алтернативна валута, която да заобиколи щатския долар. Тази нова валута може да бъде свързана с благородни метали или други твърди активи.
Други държави, като Саудитска Арабия, Аржентина, Иран, Индонезия, Турция и Египет, също изразиха интерес да се присъединят към алианса БРИКС.
Във волатилния свят на криптовалутите психологията на инвеститорите е една от най-мощните сили, които стоят зад движението на цените.
Управителят на Английската централна банка Андрю Бейли изрази силна загриженост относно нарастващия стремеж към приемане на стабилни монети, като призова банките да се въздържат от емитиране на собствени дигитални валути.
Чешката национална банка ( CNB) навлезе в крипто сектора с инвестиция от $18 милиона в Coinbase, като закупи 51,732 акции през второто тримесечие на 2025 г., според подадена информация от Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ.
В изненадваща дългосрочна промяна в представянето златото официално изпреварва американския фондов пазар през последните 25 години – включително дивидентите.