От 2021 г. насам Ел Салвадор са използвали геотермалната си електроцентрала, захранвана от вулкана Текапа, за да добие близо 474 Биткойн токена, според официалните данни, публикувани във вторник.
Тази инициатива е подсилила BTC авоарите на правителството до приблизително $354 милиона по текущи пазарни цени, като сега в портфейла на страната има общо 5,750 BTC.
„Биткойн офисът“ (Bitcoin Offic) на страната, официален правителствен орган, наблюдава придобиването на Биткойн, като от септември 2021 г. насам последните попълнения възлизат на 473.5 BTC на стойност около $29 милиона.
При управлението на президента Найиб Букеле, страната е разположила 300 процесора за дейности по добив на Биткойн. Част от енергията, генерирана от държавната електроцентрала, която произвежда 102 мегавата (MW) електроенергия, се разпределя за добив на криптовалута, като 1.5 MW са предназначени за тази цел.
Макар че захранваната с геотермална енергия операция за добив на Биткойн в Салвадор подчертава устойчивия подход, производителите на криптовалути по целия свят се сблъскват с критики заради енергоемките си дейности и въздействието им върху енергийните мрежи и въглеродните емисии.
Понижението на Биткойн от неотдавнашния му исторически връх от $123,000 до под $117,000 предизвика вълнение, но според Deutsche Bank това не е типичен спад.
След като Биткойн достигна исторически върхове, в социалните медии се разразиха дискусии, свързани с криптовалутите.
В поразително противоречие с дългогодишния си скептицизъм към криптовалутите Vanguard Group вече притежава повече от 20 милиона акции на Strategy Inc.- софтуерната компания, която е известна с това, че е свързана с Биткойн чрез огромните си дялове.
Биткойн се изстреля към границата от $122,000 след вълна от ликвидации на шорт позиции, което повтаря пазарното поведение, наблюдавано за последно през ноември 2024 г.