От 2021 г. насам Ел Салвадор са използвали геотермалната си електроцентрала, захранвана от вулкана Текапа, за да добие близо 474 Биткойн токена, според официалните данни, публикувани във вторник.
Тази инициатива е подсилила BTC авоарите на правителството до приблизително $354 милиона по текущи пазарни цени, като сега в портфейла на страната има общо 5,750 BTC.
„Биткойн офисът“ (Bitcoin Offic) на страната, официален правителствен орган, наблюдава придобиването на Биткойн, като от септември 2021 г. насам последните попълнения възлизат на 473.5 BTC на стойност около $29 милиона.
При управлението на президента Найиб Букеле, страната е разположила 300 процесора за дейности по добив на Биткойн. Част от енергията, генерирана от държавната електроцентрала, която произвежда 102 мегавата (MW) електроенергия, се разпределя за добив на криптовалута, като 1.5 MW са предназначени за тази цел.
Макар че захранваната с геотермална енергия операция за добив на Биткойн в Салвадор подчертава устойчивия подход, производителите на криптовалути по целия свят се сблъскват с критики заради енергоемките си дейности и въздействието им върху енергийните мрежи и въглеродните емисии.
Продуктите за инвестиции в дигитални активи отбелязаха приток от $1.04 милиарда през миналата седмица, което доведе общите активи под управление (AuM) до рекордните $188 милиарда, според последния доклад на CoinShares.
Strategy, компанията, фокусирана върху Биткойн, по-рано известна като MicroStrategy, временно е спряла редовните си покупки.
Испанският банков гигант BBVA разшири своите дигитални услуги, като въведе в приложението си търговия и попечителство на Биткойн и Етериум за индивидуални клиенти.
Според нов графичен анализ на Alphractal, броят на активните криптовалути е намалял значително, въпреки че цената на Биткойн продължава да се покачва.