От 2021 г. насам Ел Салвадор са използвали геотермалната си електроцентрала, захранвана от вулкана Текапа, за да добие близо 474 Биткойн токена, според официалните данни, публикувани във вторник.
Тази инициатива е подсилила BTC авоарите на правителството до приблизително $354 милиона по текущи пазарни цени, като сега в портфейла на страната има общо 5,750 BTC.
„Биткойн офисът“ (Bitcoin Offic) на страната, официален правителствен орган, наблюдава придобиването на Биткойн, като от септември 2021 г. насам последните попълнения възлизат на 473.5 BTC на стойност около $29 милиона.
При управлението на президента Найиб Букеле, страната е разположила 300 процесора за дейности по добив на Биткойн. Част от енергията, генерирана от държавната електроцентрала, която произвежда 102 мегавата (MW) електроенергия, се разпределя за добив на криптовалута, като 1.5 MW са предназначени за тази цел.
Макар че захранваната с геотермална енергия операция за добив на Биткойн в Салвадор подчертава устойчивия подход, производителите на криптовалути по целия свят се сблъскват с критики заради енергоемките си дейности и въздействието им върху енергийните мрежи и въглеродните емисии.
С цена на Биткойн близо до рекордно високи нива, смелата стратегия на Strategy дава изумителни резултати.
Инерцията в пространството на дигиталните активи се натрупва, тъй като Биткойн се доближава до предишния си връх близо до $109,000, което подновява спекулациите дали предстои по-широк скок за алткойните.
От Standard Chartered твърдят, че суверенните фондове и свързаните с правителството институции все повече се обръщат към непряки стратегии за увеличаване на експозицията към Биткойн, което подкрепя смелата прогноза на банката, че ВТС ще достигне $500,000 преди 2029 г.
Съоснователят на BitMEX Артър Хейс счита, че нарастващият дълг на САЩ може да се превърне в неочакван тласък за Биткойн, прогнозирайки, че водещата криптовалута може да скочи до $250,000 преди края на годината и да достигне $1 милион до 2028 г.