Начало » Регулации » Едва 30% от юридсикциите по света са започнали да регулират криптовалутите

Едва 30% от юридсикциите по света са започнали да регулират криптовалутите

29.03.2024 12:00 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Едва 30% от юридсикциите по света са започнали да регулират криптовалутите

Към юни 2023 г. по-малко от 30 % от световните юрисдикции са инициирали регулации, отнасящи се до крипто секторът, според Т. Раджа Кумар, президент на Групата за финансови действия (FATF), в интервю за CoinDesk.

Раджа Кумар подчерта необходимостта от действия поради тази липса на внимание. Статистиката беше подчертана в неотдавнашния доклад за напредъка, оповестен в четвъртък и споделен с CoinDesk, в който се разглежда спазването на препоръките на FATF от страна на множество юрисдикции.

Докладът, озаглавенСтатус на изпълнението на препоръка 15 от членовете на FATF и юрисдикциите със съществено важна дейност по отношение на VASP„, се фокусира върху предложението юрисдикциите да засилят контрола върху рисковете от пране на пари и финансиране на тероризма, свързани с криптовалутите. В него се препоръчва да се лицензират или регистрират доставчиците на услуги за виртуални активи (VASP) и да се извършват задълбочени прегледи на техните операции, продукти и технологии.

Въпреки че препоръките на FATF не са задължителни, юрисдикциите, които не ги изпълняват, могат да бъдат изолирани в световен мащаб, да им бъде намален рейтингът на доверие и да бъдат включени в списъка за наблюдение на FATF.

Секторът на криптовалутите е белязан от проблеми с доверието и сигурността, включително хакерски атаки, предполагаеми връзки със Северна Корея и обвинения в улесняване на финансирането на тероризма.

По отношение на доклада Раджа Кумар заяви, че той служи като призив за действие, насочен към значителните рискове, породени от липсата на регулация, от която се възползват престъпници и терористи. Той сравни виртуалните активи с вода, която се стича към по-слабо регулирани юрисдикции, и подчерта значението на глобалната регулаторна сила.

Целта на доклада е да привлече конструктивно вниманието към този въпрос, като информира регулаторите и частния сектор за стандартите на FATF и международния характер на виртуалните активи.

В доклада се изтъкват случаи като участието на Корейската народнодемократична република (КНДР) в кражби на виртуални активи и пране на пари, както и нарастващото използване на криптовалути от терористични групи.

FATF настоява юрисдикциите да изпълнят изцяло препоръките ѝ, като оценява нивата на съответствие въз основа на различни критерии, като например приемане на законодателство, регистрация на VASP и действия по правоприлагане.

Спорното „правило за пътуванията“ изисква от доставчиците на крипто услуги да събират и споделят информация за транзакции над определен праг.

В някои случаи, като Индия и Сингапур, оценките около спазването на препоръка 15 са в ход, докато други, като Аржентина, са извършили оценки на риска, но не са изпълнили други съответни критерии.

Северна Корея е включена в черния списък на FATF, а членството на Русия беше временно преустановено през февруари 2023 г.

Източник

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Регулации Новини

Върховният съд в САЩ отсъди в полза на данъчните власти по дело за крипто поверителност

В значително развитие за регулирането на криптовалутите и поверителността на потребителите, Върховният съд на САЩ отказа да разгледа оспорването на правомощията на IRS да събира широки данни за клиентите от крипто борсите.

01.07.2025 18:00 3 мин. четене Alexander Zdravkov

Американски щат забранява инвестициите и плащанията с криптовалути с нов закон

Кънектикът официално се дистанцира от приема на дигитални активи като Биткойн от страна на правителството. На 30 юни губернаторът Нед Ламонт подписа закон 7082, който налага строги ограничения върху начина, по който щата и неговите агенции могат да работят с криптовалути.

01.07.2025 15:15 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Крипто застъпниците подкрепят нова данъчна реформа за криптовалутите в САЩ

Докато Сенатът на САЩ обсъжда мащабен пакет от мерки за съгласуване, наречен „Big, Beautiful Bill“, защитниците на крипто индустрията се обединяват в подкрепа на поправка, внесена от сенаторката Синтия Лумис, която има за цел да реформира остарелите и тежки данъчни правила за дигиталните активи.

01.07.2025 11:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Казахстан ще създаде държавен крипто резерв под надзора на централната банка

Казахстан прави важна крачка към интегрирането на дигиталните активи в националната си финансова стратегия, като планира да създаде крипто резерв, управляван от държавата.

30.06.2025 17:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.