Пол Броуди от Ernest & Young, един от четирите най-големи световни одитори, смята, че частните блокчейни няма да имат шанс да издържат, ако повече протоколи се изграждат върху публични мрежи, особено Етериум.
Броуди изрази мнението си в X (Twitter) по повод на изказванията на срещата, наречена „Real World Summit„.
Lots of people “explaining” their dabbling with permissioned chains here at the Real World Asset summit. Nobody is talking about how badly behind they will be when crypto-natives build on public Ethereum and the big banks realize their private chains don’t drive adoption.
— Paul Brody prbrody.eth 🦇🔊 (@pbrody) September 19, 2023
Броуди вярва, че големите банки, които изграждат или проучват частни вериги като R3 Corda, скоро ще осъзнаят, че техният подход е „неефективен за стимулиране на приемането„.
На събитието в Ню Йорк бяха поканени 250 души, а лекторите бяха 40, сред които лидери в областта на децентрализираните финанси (DeFi) като Робърт Лешнер от Compound и Джеси Полак от Base, протокол от втори слой на Етериум. Като се има предвид коментарът на Броуди, не е ясно кой от участниците е имал предвид експертът.
За разлика от частните, затворени вериги, публичните мрежи като Биткойн и Етериум се коренят в децентрализацията и откритостта. Поради свободата, която предоставят публичните блокчейни, всеки е свободен да взаимодейства с базовия слой, при условие че разполага с крипто портфейл и интернет връзка.
Свободно достъпните горещи портфейли, включително MetaMask или Coinbase Wallet, действат като интерфейси за потребителите, които могат да взаимодействат с основната верига при изпращане на транзакции, търговия, копаене и много други. В други мрежи като Биткойн потребителите могат да изпращат транзакции само от една зона до друга.
Свободата да се извършват транзакции в прозрачна и сигурна мрежа може да обясни успеха на някои водещи счетоводни книги, включително Етериум. Към 21 септември пазарната капитализация на ETH възлиза на над $195 милиарда, като мрежата получи подкрепа от големи технологични компании като Visa и PayPal.
Robinhood изглежда в готовност да направи най-смелата си стъпка досега: Да доведе американските финансови пазари в Европа с помощта на блокчейн технологията.
Мелдивите се стреми да се превърне в глобален играч в областта на финансовите технологии.
Съоснователят на Етериум Виталик Бутерин призова за основна промяна на дизайна на блокчейна, предупреждавайки, че нарастващата сложност на мрежата застрашава нейния дългосрочен успех.
Google пуска актуализация на Wallet приложението си, фокусирана върху поверителността, като интегрира нулеви доказателства за знание (ZKPs), което позволява на потребителите да верифицират идентификационни атрибути като възраст, без да разкриват лични данни.