Кристин Лагард, председател на Европейската централна банка (ЕЦБ), наскоро намекна за потенциално понижение на лихвения процент през следващия месец при условие, че икономическите показатели се стабилизират.
Лагард посочи, че е вероятно понижение на лихвения процент, ако растежът на потребителските цени остане под контрол и предстоящите данни се съобразят с настоящите прогнози на ЕЦБ.
Това изявление идва на фона на спекулации, че посоката на политиката на банката може да се промени, отразявайки неотдавнашното овладяване на инфлационните пикове, които оказаха въздействие върху икономиката на еврозоната. Управителният съвет на ЕЦБ ще се събере след малко повече от две седмици, за да обсъди тази потенциална промяна в политиката.
В интервю за предаването „Prime Time“ Лагард подчерта, че решението до голяма степен ще зависи от последните икономически данни. Тя запази предпазлива позиция, като посочи, че все още не са поети твърди ангажименти, но призна възможността за действие, ако данните го подкрепят.
Разглеждането на въпроса за намаляване на лихвените проценти от страна на централната банка следва период на повишена инфлация, причинена от различни глобални смущения, включително руската инвазия в Украйна през 2022 г. Тъй като инфлацията вече се доближи до целевото равнище на ЕЦБ от 2%, намаляването на лихвения процент може да спомогне за стабилизиране и потенциално стимулиране на икономиката на еврозоната чрез понижаване на разходите по заемите. Лагард отбеляза, че това може да насърчи разходите и инвестициите, като по този начин подкрепи икономическия растеж в държавите членки.
Освен намаляването на лихвените проценти Лагард разгледа и по-широки икономически проблеми, включително предстоящите избори в САЩ и потенциалните им последици за Европа. Макар да уважава изборния процес, тя изрази загриженост за това как резултатите от изборите биха могли да повлияят на европейските икономически политики.
Тя подчерта необходимостта Европа да бъде подготвена за всички икономически предизвикателства, които могат да възникнат в резултат на новите политики на САЩ. Освен това изтъкна значението на интегрирането на дългосрочни екологични съображения в текущите парични политики, като подчерта необходимостта от стратегическо планиране, за да се гарантира, че ЕЦБ ще бъде водеща, а не ще следва световните икономически тенденции.
Лагард потвърди ангажимента си за постигане и поддържане на инфлационната цел на ЕЦБ от 2%, определяйки я като своя мисия и задължение. Тя наблегна, че тази цел е от решаващо значение не само за настоящата икономическа стабилност, но и за полагането на основите на бъдещата устойчивост.
По време на интервюто Лагард даде представа за вътрешните дискусии по време на двудневното изнесено заседание на ЕЦБ в Килкени, където повече от 20 членове на Управителния съвет се събраха, за да обсъдят тези въпроси на четири очи. Тези дискусии са част от по-широка стратегия за справяне с непосредствените икономически предизвикателства и бъдещите рискове, като се гарантира балансиран и проактивен подход към паричната политика.
Според информация от Santiment, в началото на юли се наблюдава скок в онлайн дискусиите по широк спектър от теми, свързани с криптовалутите, като Solana ETF, стабилни монети, виртуални валути, Robinhood и AI бот проекти като Yapyo & Kaito водят в класацията по споменавания в различните платформи.
Вероятността САЩ да влезе в рецесия през 2025 г. е спаднала значително, според най-новите пазарни данни на платформата за прогнози Polymarket, където вероятността за рецесия е спаднала до едва 22%, което е значителен спад спрямо по-ранните върхове през април и май.
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.