Европейската централна банка (ЕЦБ) представи стратегия за модернизиране на финансовите транзакции чрез създаване на възможност за разплащания в пари на централната банка.
Инициативата следва двупосочен подход: Разработване на платформа за сетълмент на транзакции в пари на централната банка и създаване на дългосрочна рамка за интегриране на технологията на дигиталните счетоводни книги във финансовите разплащания, включително валутните транзакции.
Чрез тези усилия ЕЦБ цели да укрепи европейския пазар за дигитални активи.
„Ангажирани сме с иновациите, като същевременно гарантираме финансовата стабилност и сигурност“, заяви членът на Изпълнителния съвет на ЕЦБ Пиеро Чиполоне, който ръководи проекта. Той подчерта, че инициативата ще спомогне за рационализирането на финансовите пазари в Европа и ще насърчи по-голямата им интеграция.
Европа е в челните редици на изпитанията на дигиталните валути на централните банки (CBDC), особено при трансграничните плащания. ЕЦБ също така подчерта необходимостта от решения за дигитални разплащания – като например дигитално евро – които да се конкурират с обезпечените с долари стабилни монети.
Въпреки тези постижения ЕЦБ традиционно се отнася предпазливо към криптовалутите. Председателят на ЕЦБ Кристин Лагард отхвърли Биткойн като хазна, позовавайки се на опасения относно неговата нестабилност и потенциал за незаконни дейности.
Ripple официално получи пълно регулаторно одобрение от Органа за финансови услуги на Дубай (DFSA), което предоставя възможност да предлага трансгранични платежни услуги, базирани на крипто, в ОАЕ.
Докато САЩ се борят с крипто регулациите, Европа тихомълком пое инициативата за интегриране на дигиталните активи в банковия си сектор.
Съмненията относно способността на Европейската централна банка (ЕЦБ) да управлява дигиталното евро се засилиха, след като срив в платежната система наруши транзакциите за почти един ден.
Руската централна банка отложи въвеждането на дигиталната рубла в цялата страна, като реши да удължи пилотната фаза за неопределено време.