Начало » Други » Дългът на САЩ продължава да расте – погледите се насочват към Китай

Дългът на САЩ продължава да расте – погледите се насочват към Китай

19.12.2023 15:55 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Дългът на САЩ продължава да расте – погледите се насочват към Китай

Според бивш съветник на китайската централна банка, който говори на неотдавнашно събитие, Пекин трябва да обмисли възможността да намали зависимостта си от американските държавни ценни книжа поради опасенията от нарастващите рискове, свързани с американския дълг.

Ю Юндин подчерта, че Китай, който понастоящем държи над $1 трилиона в активи на Министерството на финансите, трябва да се въздържа от реинвестиране на постъпленията от падежиращи облигации и записи. Той предложи Китай бързо да преструктурира международните си активи и пасиви, като се стреми към по-добра възвръщаемост на чуждестранните си инвестиции и същевременно намали дела на валутните резерви в активите си, според информация от Bloomberg.

Предпазливостта на Юндин по отношение на американския дълг е в унисон с нарастващите опасения на Уолстрийт за евентуален бъдещ фалит на САЩ. Повишеният дефицит на САЩ води до рязко нарастване на ликвидността на държавните облигации, докато търсенето на тези активи намалява, което поражда опасения.

За да привлече купувачи, на Вашингтон може да се наложи да повиши лихвените проценти по тези активи, което потенциално може да доведе до увеличаване на емитирането на дългосрочен дълг.

Като изтъкна тази загриженост в речта си, Юндин посочи вероятността от повишаване на съотношението на дълга към БВП на страната. Понастоящем нетният задграничен дълг на САЩ възлиза на около 70% от БВП, а потенциално може да достигне 100% – предположи той.

Юндин освен това се застъпи за освобождаване от американски дълг поради опасения от „въоръжаването“ на щатския долар от страна на Вашингтон, което съвпада с аргументите на нововъзникващите пазари, целящи да намалят зависимостта си от долара.

Въпреки някои твърдения на Уолстрийт, според които Китай намалява притежаваните от него американски ценни книжа, бивш служител на Министерството на финансите не се съгласи с това твърдение, поставяйки го под съмнение.

Ако Китай намали покупките си на държавни ценни книжа, Юндин подчерта необходимостта от алтернативни мерки за поддържане на търговските и международните платежни баланси.

Тази промяна ще изисква от Китай да се справи с търговските дефицити и да намали зависимостта си от външното търсене като основна опора на икономиката си.

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Илон Мъск представи политически проект – ще подкрепи ли Биткойн?

Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.

07.07.2025 12:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Регулаторните органи на ОАЕ отричат слуховете за Toncoin

Властите на Обединените арабски емирства официално отрекоха информациите, свързващи собствеността или участието в Toncoin (TON) с правото на дългосрочна виза, като определиха разпространяващите се твърдения като неточни и подвеждащи.

07.07.2025 11:30 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Чанпен Джао загатна за нова инициатива свързана с BNB

Чанпен Джао, бившият шеф на Binance, намекна за възможността за нова инициатива, която ще позволи на притежателите на BNB токени да получат право на дългосрочно пребиваване в Обединените арабски емирства чрез модел за стейкинг на токени.

07.07.2025 7:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Ключови икономически събития в САЩ, които да следим през следващата седмица

След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.

06.07.2025 19:30 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.