Според бивш съветник на китайската централна банка, който говори на неотдавнашно събитие, Пекин трябва да обмисли възможността да намали зависимостта си от американските държавни ценни книжа поради опасенията от нарастващите рискове, свързани с американския дълг.
Ю Юндин подчерта, че Китай, който понастоящем държи над $1 трилиона в активи на Министерството на финансите, трябва да се въздържа от реинвестиране на постъпленията от падежиращи облигации и записи. Той предложи Китай бързо да преструктурира международните си активи и пасиви, като се стреми към по-добра възвръщаемост на чуждестранните си инвестиции и същевременно намали дела на валутните резерви в активите си, според информация от Bloomberg.
Предпазливостта на Юндин по отношение на американския дълг е в унисон с нарастващите опасения на Уолстрийт за евентуален бъдещ фалит на САЩ. Повишеният дефицит на САЩ води до рязко нарастване на ликвидността на държавните облигации, докато търсенето на тези активи намалява, което поражда опасения.
За да привлече купувачи, на Вашингтон може да се наложи да повиши лихвените проценти по тези активи, което потенциално може да доведе до увеличаване на емитирането на дългосрочен дълг.
Като изтъкна тази загриженост в речта си, Юндин посочи вероятността от повишаване на съотношението на дълга към БВП на страната. Понастоящем нетният задграничен дълг на САЩ възлиза на около 70% от БВП, а потенциално може да достигне 100% – предположи той.
Юндин освен това се застъпи за освобождаване от американски дълг поради опасения от „въоръжаването“ на щатския долар от страна на Вашингтон, което съвпада с аргументите на нововъзникващите пазари, целящи да намалят зависимостта си от долара.
Въпреки някои твърдения на Уолстрийт, според които Китай намалява притежаваните от него американски ценни книжа, бивш служител на Министерството на финансите не се съгласи с това твърдение, поставяйки го под съмнение.
Ако Китай намали покупките си на държавни ценни книжа, Юндин подчерта необходимостта от алтернативни мерки за поддържане на търговските и международните платежни баланси.
Тази промяна ще изисква от Китай да се справи с търговските дефицити и да намали зависимостта си от външното търсене като основна опора на икономиката си.
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.
Анонимен крипто трейдър с псевдоним Джеймс Уин шокира трейдинг общността с невероятни печалби на Hyperliquid, децентрализирана борса, която набира популярност сред играчите с висока степен на риск.
Във Вашингтон се заражда нова полемика, след като няколко сенатори от Демократическата партия поискаха разследване на предполагаемите връзки на президента Доналд Тръмп с крипто гиганта Binance.
В сектора на изкуствения интелект набира скорост, след като се появиха информации, че администрацията на Тръмп планира да отмени строгите правила за износ на чипове, въведени от президента Байдън.