Фокусът върху промяната на лихвения процент на Федералния резерв беше широко разпространен сред политиците в световен мащаб тази година.
Друго основателно безпокойство и все по-належащ проблем обаче е нарастващият държавен дълг на САЩ.
Ръстът на държавния дълг на САЩ не е нещо ново, но вече достига нива, които биха могли значително да повлияят на световната икономика. През 2008 г. на САЩ се падаше една четвърт от общия дълг на богатите страни, но сега е около половината.
Това нарастване на дълга на САЩ е обезпокоително, защото създава интензивна конкуренция за средства, което води до по-високи разходи за заеми за всички останали. Някои централни банкери дори обмислят намаляване на контролираните лихвени проценти, за да противодействат на това.
Франсоа Вилерой Де Гало, управител на централната банка на Франция, подчерта този проблем, отбелязвайки, че големият дефицит на фискалната политика на САЩ затяга финансовите условия и подхранва инфлацията. Други, като Кристалина Георгиева от МВФ, споделят подобни опасения, опасявайки се, че този заем отклонява ресурси от други важни области, включително тези в по-бедните части на света.
Докато сегашното ниво на дълг само по себе си не е тревожно в сравнение с някои страни, липсата на ясен политически план за справяне с него е тревожна. Тази ситуация може да доведе до глобален финансов шок, ако инвеститорите изведнъж загубят доверие в ценните книжа на САЩ.
Въпреки тези опасения, анализаторите предполагат, че криза, предизвикана от американския дълг, не е неизбежна. Все пак, ако се случи, въздействието му може да бъде значително в различни финансови сектори, включително облигации, акции, деривати и валутни стойности.
Според информация от Santiment, в началото на юли се наблюдава скок в онлайн дискусиите по широк спектър от теми, свързани с криптовалутите, като Solana ETF, стабилни монети, виртуални валути, Robinhood и AI бот проекти като Yapyo & Kaito водят в класацията по споменавания в различните платформи.
Вероятността САЩ да влезе в рецесия през 2025 г. е спаднала значително, според най-новите пазарни данни на платформата за прогнози Polymarket, където вероятността за рецесия е спаднала до едва 22%, което е значителен спад спрямо по-ранните върхове през април и май.
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.