Държавният дълг на САЩ достигна нов рекорден връх от $34.753 трилиона, като само за последния ден това число се е увеличило с над $70 милиарда и продължава да се покачва.
Неотдавна Бюджетната служба на Конгреса (CBO) преразгледа прогнозите си, предвиждайки, че до 2034 г. държавният дълг на САЩ може да достигне $50 трилиона. Това би означавало увеличение с над 40% през следващото десетилетие, което потенциално може да постави предизвикателства пред американската икономика.
Преди това от CBO смятаха, че дългът на страната може да достигне $48.3 трилиона до 2034 г.
Освен това експертите на бюджетната служба предвиждат възможно забавяне на инфлацията през втората половина на 2024 г., което би могло да донесе известно облекчение както на инвеститорите, така и на широката общественост, обременена от инфлационния натиск. Този резултат може да подтикне Фед да обмисли понижаване на лихвените проценти в началото на 2025 г., за да стимулира икономическите условия.
В перспектива прогнозите сочат, че до 2028 г. държавният дълг на САЩ може да достигне 109% от БВП – стойност, по-голяма от която и да е друга в историята на страната. До края на 2034 г. той може да достигне 122% от БВП, което е доста повече от нивото през 2023 г. и над два пъти повече от средната стойност за последния половин век.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.
Докато светът се бори с икономическите сътресения, златото отново заема централно място – и икономистът Питър Шиф вижда в това предупредителен сигнал за привържениците на Биткойн.
Докато американските банкови гиганти се придвижват към пускането на единна стабилна монета, основателят на Cardano Чарлз Хоскинсън празнува тиха победа.
В ход, който подчертава глобалното отклонение от господството на американския долар, Алжир официално се присъедини към Новата банка за развитие на БРИКС (NDB).