Американците задлъжняват безпрецедентно много и една от водещите банки в страната предупреди за потенциален спад на потребителската активност.
Неотдавнашен доклад на Федералния резерв на Ню Йорк разкрива, че дългът по кредитните карти в САЩ е нараснал до рекордните $1.14 трилиона. Като цяло финансовото бреме на домакинствата, включващо студентски заеми, ипотеки, кредитни карти и жилищни кредити, е достигнало исторически максимум.
Докладът на Фед подчерта значителното нарастване на съвкупния дълг на домакинствата, който през второто тримесечие на 2024 г. се е увеличил със $109 милиарда, с което общият му размер е достигнал $17.80 трилиона. Това бележи увеличение с $3.7 трилиона от края на 2019 г., преди икономическото въздействие на пандемията.
Освен това Фед отчита леко повишение на нивата на просрочените задължения по кредитни карти, автомобилни заеми и ипотеки, като приблизително 4.9% от потребителите имат сметка за събиране на задължения от колекторски фирми.
Главният изпълнителен директор на Bank of America Джон Мойнихан също коментира ситуацията, разкривайки, че потребителските разходи са се забавили драстично. Според него ръстът на разходите на 60-те милиона клиенти на банката е спаднал до едва 3% през юли и август, което е наполовина по-малко в сравнение с предходната година. Той предполага, че макар потребителите все още да са трудово ангажирани и да разполагат със средства по сметките си, разходите им са намалели значително.
Мойнихан съветва Федералният резерв да действа внимателно, за да избегне прекомерното ограничаване на икономическия растеж, посочвайки, че настоящите равнища на потребителските разходи са сравними с тези от 2017 г. до 2019 г., което отразява по-стабилна икономическа среда с по-ниска инфлация.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.
В делото срещу Terraform Labs и нейния съосновател До Куон защитата поиска от Федералния съд за Южния окръг на Ню Йорк да удължи срока за подаване на документи преди съдебния процес с две седмици, като го отложи след първоначалната дата 1 юли 2025 г.