НАЧАЛО Биткойн

Доверието на ивнеститорите в крипто пазара се завръща

25.07.2022 16:40 4 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Доверието на ивнеститорите в крипто пазара се завръща

Биткойн и крипто пазарите претърпяха значителни спадове тази година, като това изтласка много слаби ръце от пазара.

Дори и със скорошните си печалби, най-голямата криптовалута по пазарна капитализация остава под едно ключово ниво – реализираната си цена.


Какво е реализирана цена?


Реализираната цена на Биткойн е приблизителния ценови базис на притежателите на актива, според Glassnode.


Реализираната цена отразява съвкупната цена, когато всяка монета е била похарчена за последен път във веригата. Като използваме кохортите от краткосрочни и дългосрочни притежатели, можем да изчислим реализираната цена, за да отразим съвкупната база на разходите [ценови базис] за всяка група.


В скорошен доклад Glassnode разгледа пазарната структура на Биткойн, за да установи дали може да има изтощение сред продавачите, което намеква, че може да сме стигнали дъно.


Какво са реализирана и нереализирана стойност?


В доклада дефинират тези два термина, като се подчертава, че те са ключови разбирането на изводите на доклада.

Реализираната стойност е разликата между стойността на монета към момента на придобиване и стойността ѝ към момента на продаване. Нереализираната стойност е разликата между текущата стойност на монета и стойността ѝ към момента на придобиване.


Glassnode дават следния пример:


Например инвеститор купува 0.5 BTC за $40,000, а след това ги изтегля от борсата. След това инвеститорът я депозира отново и я продава при цена на BTC от $20,000. Тук той има 0.5 * (20 хил. – 40 хил. долара) = -10 хил. долара реализирани загуби.

… ако инвеститорът все още държи 0.5 BTC и цената се търгува на $21,000, той ще има нереализирана загуба от 0.5 * (21 хил. – 40 хил. долара) = -9.5 хил. долара.


Според данни от Glassnode, ако изключим събитието от март 2020, средното време, което Биткойн прекарва под реализираната си цена, е 197 дни. Към момента са минали 36 дни под това ниво.


Към момента на публикуване на доклада MVRV (съотношението на пазарната стойност към реализираната стойност) е било около 0.953 (-4.67% нереализрана загуба), като средната стойност за мечи пазар е 0.85. Това, твърдят от компанията за блокчейн анализ, може да наемква, че предстои задълбочаване на корекцията или може да индикира, че има по-високо ниво на доверие сред инвеститорите.


Glassnode разглежда и делта цената, която дава разликата между реализираната цена и средната цена, тъй като тя е давала индикация за дъно по време на минали мечи пазари. Към момента на публикуване на доклада, тя се движи около $14,215. По време на мечите пазари от 2015 г. и 2018 г. дъното бе маркирано, когато имаше фитил на свещ, достигащ делта цената. Разликата е, че и в двата случая, при процеса на сформиране на дъно, цената се движи в диапазон, определен от делта цената и балансираната цена (разликата между реализираната цена и цената на прехвърляне). Авторите лансират идеята, че при пробив под балансираната цена (тогава около $17,545) би могло да сигнализира за слабост в пазара.

ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Ето кога да очакваме следващия бичи пазар на Биткойн, според финансов експерт

Разглеждайки нереализираните загуби, Glassnode стигат до заключението, че периодът на възход от август до ноември миналата година е бил по-скоро облекчително рали по време на мечи пазар, а не продължение на бичия пазар. В долната графика се вижда сравнение на нереализираните загуби спрямо пазарната капитализация. От нея става ясно, че нереализираните загуби са равни на около 55% от капитализацията, което напомня на 2018 година.


Низходящият тренд при тази метрика може да индикира подобрение във възвръщаемостта на инвеститорите, като това става по следния начин:

  1. Монетите се продават по време на капитулация и се изкупуват (предимно от трейдъри, които главно следят ниски времеви рамки на графиките)
  2. Загубите се превръщат от нереализирани в реализирани
  3. Монетите се преоценяват с нов по-нисък ценови базис за придобиване (и нови собственици)


При възход на цената тези монети вече ще имат нереализирани печалби вместо загуби.


Когато Биткойн падна до $17,600, общо 9.216 милиона BTC бяха държани с нереализирана загуба, но след капитулацията на 18 юни, един месец в консолидация и пробив над $21,000, остават 7.680 милиона монети на загуба. С други думи, около 1.539 милиона Биткойн (около 8% от циркулиращото предлагане) вече имат по-ниска цена на придобиване (ценови базис) някъде между $17,600 и $21,200.


Докладът заключава, че сегашната пазарна структура много напомня на сформирането на дъно в минали пазарни цикли, като основно продължителността на този мечи пазар е различна ни дава повод да мислим, че ни очаква още болка и консолидация. 

На фона на тежките макроикономически обстоятелства и геополитическите сътресения BTC е успял да изгради солидна база от инвеститори, които очевидно имат доверие в актива, ако трябва да съдим по данните на Glassnode. Именно тази кохорта от сериозни притежатели може да е най-обнадеждаващия признак, че Биткойн е достигнал дъното си за този мечи пазар.


Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Биткойн Новини

PayPal иска да въведе награди за копаене на Биткойн

На 22 април Blockchain Research Group на PayPal представи стратегия, целяща да стимулира крипто миньорите, които използват възобновяеми енергийни източници, като им предлага допълнителни Биткойн (BTC) възнаграждения.

24.04.2024 18:00 2 мин. четене

Биткойн – спасението за затруднените икономики?

През последното десетилетие Биткойн набира популярност, особено в региони, изправени пред икономическа или политическа нестабилност, където традиционните банкови системи могат да се разклатят.

24.04.2024 16:00 2 мин. четене

Бившият директор на Twitter разкри нова система за копаене на Биткойн

Компанията за разплащания Block, известна преди като Square, разкри намерението си да разработи система за добив на Биткойн (BTC) в отговор на предизвикателствата, пред които са изправени майнинг компаниите.

24.04.2024 12:40 1 мин. четене

Прогноза за цената на Биткойн от крипто милиардер

Брок Пиърс, ранен Биткойн ентусиаст, споделя своята гледна точка за това каква според него е „разумната“ ценова цел за BTC, тъй като водещата криптовалута навлиза в нова фаза.

24.04.2024 10:00 1 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.