Биткойн и крипто пазарите претърпяха значителни спадове тази година, като това изтласка много слаби ръце от пазара.
Дори и със скорошните си печалби, най-голямата криптовалута по пазарна капитализация остава под едно ключово ниво – реализираната си цена.
Реализираната цена на Биткойн е приблизителния ценови базис на притежателите на актива, според Glassnode.
Реализираната цена отразява съвкупната цена, когато всяка монета е била похарчена за последен път във веригата. Като използваме кохортите от краткосрочни и дългосрочни притежатели, можем да изчислим реализираната цена, за да отразим съвкупната база на разходите [ценови базис] за всяка група.
В скорошен доклад Glassnode разгледа пазарната структура на Биткойн, за да установи дали може да има изтощение сред продавачите, което намеква, че може да сме стигнали дъно.
В доклада дефинират тези два термина, като се подчертава, че те са ключови разбирането на изводите на доклада.
Реализираната стойност е разликата между стойността на монета към момента на придобиване и стойността ѝ към момента на продаване. Нереализираната стойност е разликата между текущата стойност на монета и стойността ѝ към момента на придобиване.
Glassnode дават следния пример:
Например инвеститор купува 0.5 BTC за $40,000, а след това ги изтегля от борсата. След това инвеститорът я депозира отново и я продава при цена на BTC от $20,000. Тук той има 0.5 * (20 хил. – 40 хил. долара) = -10 хил. долара реализирани загуби.
… ако инвеститорът все още държи 0.5 BTC и цената се търгува на $21,000, той ще има нереализирана загуба от 0.5 * (21 хил. – 40 хил. долара) = -9.5 хил. долара.
Според данни от Glassnode, ако изключим събитието от март 2020, средното време, което Биткойн прекарва под реализираната си цена, е 197 дни. Към момента са минали 36 дни под това ниво.
Към момента на публикуване на доклада MVRV (съотношението на пазарната стойност към реализираната стойност) е било около 0.953 (-4.67% нереализрана загуба), като средната стойност за мечи пазар е 0.85. Това, твърдят от компанията за блокчейн анализ, може да наемква, че предстои задълбочаване на корекцията или може да индикира, че има по-високо ниво на доверие сред инвеститорите.
Glassnode разглежда и делта цената, която дава разликата между реализираната цена и средната цена, тъй като тя е давала индикация за дъно по време на минали мечи пазари. Към момента на публикуване на доклада, тя се движи около $14,215. По време на мечите пазари от 2015 г. и 2018 г. дъното бе маркирано, когато имаше фитил на свещ, достигащ делта цената. Разликата е, че и в двата случая, при процеса на сформиране на дъно, цената се движи в диапазон, определен от делта цената и балансираната цена (разликата между реализираната цена и цената на прехвърляне). Авторите лансират идеята, че при пробив под балансираната цена (тогава около $17,545) би могло да сигнализира за слабост в пазара.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Ето кога да очакваме следващия бичи пазар на Биткойн, според финансов експерт
Разглеждайки нереализираните загуби, Glassnode стигат до заключението, че периодът на възход от август до ноември миналата година е бил по-скоро облекчително рали по време на мечи пазар, а не продължение на бичия пазар. В долната графика се вижда сравнение на нереализираните загуби спрямо пазарната капитализация. От нея става ясно, че нереализираните загуби са равни на около 55% от капитализацията, което напомня на 2018 година.
Низходящият тренд при тази метрика може да индикира подобрение във възвръщаемостта на инвеститорите, като това става по следния начин:
При възход на цената тези монети вече ще имат нереализирани печалби вместо загуби.
Когато Биткойн падна до $17,600, общо 9.216 милиона BTC бяха държани с нереализирана загуба, но след капитулацията на 18 юни, един месец в консолидация и пробив над $21,000, остават 7.680 милиона монети на загуба. С други думи, около 1.539 милиона Биткойн (около 8% от циркулиращото предлагане) вече имат по-ниска цена на придобиване (ценови базис) някъде между $17,600 и $21,200.
Докладът заключава, че сегашната пазарна структура много напомня на сформирането на дъно в минали пазарни цикли, като основно продължителността на този мечи пазар е различна ни дава повод да мислим, че ни очаква още болка и консолидация.
На фона на тежките макроикономически обстоятелства и геополитическите сътресения BTC е успял да изгради солидна база от инвеститори, които очевидно имат доверие в актива, ако трябва да съдим по данните на Glassnode. Именно тази кохорта от сериозни притежатели може да е най-обнадеждаващия признак, че Биткойн е достигнал дъното си за този мечи пазар.
Трейдърите се подготвят за волатилна крипто седмица с множество макроикономически събития, които биха могли да окажат влияние върху портфейлите от понеделник.
Към 09:10 ч. българско време днес Биткойн достигна нов исторически връх от около $109,000 на Binance.
Робърт Кийосаки, авторът на книгата „Богат татко, беден татко“, насърчи инвеститорите да увеличат дяловете си в Биткойн, тъй като криптовалутата се доближава до потенциален нов исторически връх.
Биткойн (BTC) отбеляза значителен ръст на входящите потоци от базирани в САЩ инвеститори, което е сигнал за нарастващ оптимизъм преди встъпването в длъжност на Доналд Тръмп като президент в понеделник.