Крипто пазарите се сринаха до тримесечно дъно, заличавайки голяма част от печалбите, постигнати след победата на Доналд Тръмп на президентските избори в САЩ.
Спадът се дължи на макроикономическата несигурност и на специфични за криптовалутите проблеми, включително на неотдавнашния хак на Bybit – считан за най-големия крипто обир до момента – и на рекордните изходящи потоци от спот Биткойн ETF-ите.
Тези фактори засилиха продажбения натиск, като понижиха глобалната пазарна капитализация на криптовалутите до $2.71 трилиона.
Въпреки отдръпването, анализаторите твърдят, че този цикъл се различава от предишните. Институционалното участие, начело с ВТС притежанията на BlackRock на стойност $52 милиарда, е променило динамиката на пазара, което потенциално може да направи корекциите по-слаби. Въпреки това представянето на алткойните изостава, като капиталът се разпръсква в множество сектори, вместо да стимулира единичен пробив.
Спадът на Биткойн с 26% от историческия му връх остава скромен в сравнение с предишни цикли, при които корекциите са били 40-50%, преди да се възобнови възходящият тренд.
Забавеният пробив на Етериум предполага, че цикълът може да продължи още, като анализаторите посочват съотношението ETH/BTC като ключов индикатор за възстановяването на алткойна.
Междувременно доминиращата позиция на водещия дигитален актив е на критично ниво и намаляването на пазарния му дял може да сигнализира за последната фаза на бичия цикъл.
На скорошната крипто среща на върха в Белия дом, Сергей Назаров, съосновател на Chainlink, сподели наблюдения за променящата се позиция на администрацията на САЩ относно криптовалутите.
Кати Ууд от ARK Invest твърди, че назряват икономически проблеми, дори ако правителството на САЩ все още не го вижда.
Според последното проучване на Фед, проведено от CNBC, пазарите на акциите и дигиталните активи продължават да се понижават, тъй като опасенията за потенциална рецесия нарастват.
Нарастващата икономическа несигурност тласка инвеститорите и централните банки към златото, като страховете от отслабването на щатския долар стимулират търсенето на благородния метал, според Даан Струйвен, съръководител на отдела за глобални проучвания на суровините в Goldman Sachs.