Президентът на САЩ Доналд Тръмп официално подписа мащабния си политически законопроект, превръщайки го в закон и утвърждавайки един от най-съществeните законодателни актове от неговото управление.
Пакетът от 870 страници, приет с минимално мнозинство в Конгреса, беше подписан по време на церемония с голям обществен отзвук в Белия дом, в навечерието на честванията за Деня на независимостта.
Подписването беше съпроводено от прелитане на бомбардировачи B-2 и изтребители F-22 — същите, използвани в последните удари по ирански ядрени обекти. До Тръмп застанаха републикански конгресмени, военни пилоти и водещи съветници, докато той обяви закона за повратна точка в американската икономика и националната сигурност.
„Това ще отприщи нова ера на американско благоденствие и сила“, заяви Тръмп от балкона на южната тераса на Белия дом, пренебрегвайки критиките на демократите и на част от републиканците, които предупреждаваха за нарастващ дълг и дълбоки съкращения в социалните програми. Въпреки възраженията, Тръмп подчерта, че законът изпълнява основни обещания към американските работници, семейства и ветерани.
Тръмп също така похвали законопроекта като „най-голямото съкращаване на разходи в историята“, което „никой дори няма да забележи“ — визирайки намаленията в помощите за храна и здравните субсидии. По думите му, законът представлява нов стандарт във фискалната политика „Америка на първо място“, съчетавайки военна мощ, граничен контрол и данъчни облекчения в една законодателна рамка.
Икономическият пакет на Тръмп може косвено да е от полза за крипто индустрията чрез повишаване на разполагаемия доход благодарение на данъчните облекчения и мерките за извънреден труд. Ако потребителските разходи нараснат, интересът към алтернативни активи като Биткойн може да последва.
Освен това, рязкото увеличаване на разходите за отбрана и гранична сигурност, в съчетание с намалено регулаторно внимание към финансиране на зелена енергия, сигнализира за про-бизнес ориентиран подход, който може да облекчи натиска върху крипто компаниите.
От друга страна, нарастващият държавен дълг и съкращенията в социалните програми могат да предизвикат обществено недоволство и пазарна нестабилност — фактори, които исторически водят до засилен интерес към криптовалути като хедж. Политическото разделение около закона може допълнително да засили несигурността около бъдещата фискална политика, карайки както институционални, така и дребни инвеститори да разглеждат Биткойн като средство за съхранение на стойност в динамична икономическа среда.
Макар че законът не е конкретно насочен към крипто, неговите по-широки икономически ефекти могат да окажат влияние върху нагласите и ликвидността на криптопазарите в идните месеци.
Нежеланието на Европа да приеме стабилни монети и блокчейн технологията може да подкопае нейната парична суверенност и да маргинализира еврото в следващата фаза на глобалните финанси, според бившия член на управителния съвет на Европейската централна банка Лоренцо Бини Смаги.
Toncoin (TON) обяви ексклузивно партньорство с Обединените арабски емирства (ОАЕ), за да предложи на потребителите път към желанната 10-годишна Златна виза за ОАЕ чрез крипто стейкинг.
Бо Хайнс, главен съветник на президента на САЩ по въпросите за дигиталните активи, счита, че предстоящото законодателство за стабилните монети може да изстреля пазара на дигитални активи до безпрецедентни висоти.
Според информация от Santiment, в началото на юли се наблюдава скок в онлайн дискусиите по широк спектър от теми, свързани с криптовалутите, като Solana ETF, стабилни монети, виртуални валути, Robinhood и AI бот проекти като Yapyo & Kaito водят в класацията по споменавания в различните платформи.