Сътрудникът на Bloomberg, Джаред Дилън, критикува Федералния резерв и други централни банки за масовото принтиране на пари по време на пандемията.
Дилън споменава, че доларът ‘няма присъща стойност’ и парите постепенно губят смисъла си поради икономическите стимули.
“Не си луд ако мислиш, че правителствата могат да изхарчат $ 10 трилиона – само за една година!” – пише Дилън.
На 23-ти март, най-силната централна банка разкри плана си за неограничено количествено облекчаване. Анализаторът PlanB, създателят на stock-to-flow модела на Биткойн , също отбеляза, че мерките са прекалени.
Важно е да имаме предвид, че Федералният резерв не създава пари от нищото, а вместо това ги заема срещу други активи.
Според Дилън е трудно последствията от тези стимули да бъдат предвидени. Тъй като доларът е резервна валута, едва ли ще има хиперинфлация като във Венецуела, но е разумно да се очаква ръст в инфлацията.
Панама Сити може би се готви за голям скок в крипто пространството след дискретен, но знаков ход на кмета на града.
Главният глобален стратег на JPMorgan Chase изрази предпазливо мнение за американската икономика, предполагайки, че макар и пълна рецесия да може да бъде избегната, краткосрочните перспективи сочат бавен и неравномерен растеж.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп поднови критиките си към политиката на Федералния резерв, призовавайки за бързо понижение на лихвените проценти и изрази съмнения в способността на председателя на Фед Джером Пауъл да се справи с процеса.
FTX, фалиралата крипто борса, която е в центъра на един от най-големите скандали в индустрията, се готви да започне мащабни изплащания на кредиторите си, считано от 30 май.