Държавите от БРИКС работят активно за намаляване на господстващото положение на щатския долар като световна резервна валута.
Страните членки започнаха трансгранични транзакции, използвайки местни валути вместо щатския долар, с цел да намалят значението му в световната търговия. Очаква се тази стратегия да отслаби търсенето на щатския долар, което в крайна сметка ще подкрепи местните валути.
Икономистът Питър Шиф прогнозира потенциален срив на щатския долар, който ще съвпадне с решението на БРИКС да се откаже от американските държавни ценни книжа, акции и облигации. Наскоро БРИКС продаде американски държавни ценни книжа на стойност $123 милиарда и постепенно намалява експозицията си към долара и свързаните с него финансови инструменти.
Шиф предупреди, че подобен сценарий може да доведе до спад на американския стандарт на живот, тъй като стойността на долара рязко ще намалее:
Доларът ще се срине, като повлече със себе си икономиката на САЩ и американския стандарт на живот.
Освен това Шиф подчерта рисковете, свързани с притежаването на американски държавни ценни книжа, като предположи, че БРИКС активно намалява тези опасности:
Американските държавни ценни книжа сега са най-рисковият актив, тъй като загубите са гарантирани. Има само два възможни изхода – дефолт и дефлация или девалвация и инфлация. Вторият вариант е политически по-целесъобразен, което означава, че всички, които притежават щатски долари, също ще бъдат унищожени.
В обобщение, икономистът Шиф предвижда значителен спад за щатския долар, като предвижда неблагоприятни последици за американския жизнен стандарт и потенциална загуба на работни места. Ескалиращата дългова криза допълнително мотивира страните от БРИКС и други държави да се дистанцират от щатския долар.
Ripple потвърди, че XRP фючърсите и ETF-ите ще започнат да се търгуват на големи американски платформи, включително CME и Nasdaq — ход, който се счита за важна стъпка в сближаването на традиционните финанси с крипто пространството.
Михаило Белич, една от движещите сили зад гиганта Polygon от втори слой на Етериум, обяви напускането си от проекта, в чието създаване е участвал от самото начало през 2017 г.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.
Докато светът се бори с икономическите сътресения, златото отново заема централно място – и икономистът Питър Шиф вижда в това предупредителен сигнал за привържениците на Биткойн.
Мечтите са си мечти, но реалността е друга.
Когато една империя започва да умира, умира 300 години!