Държавите от БРИКС работят активно за намаляване на господстващото положение на щатския долар като световна резервна валута.
Страните членки започнаха трансгранични транзакции, използвайки местни валути вместо щатския долар, с цел да намалят значението му в световната търговия. Очаква се тази стратегия да отслаби търсенето на щатския долар, което в крайна сметка ще подкрепи местните валути.
Икономистът Питър Шиф прогнозира потенциален срив на щатския долар, който ще съвпадне с решението на БРИКС да се откаже от американските държавни ценни книжа, акции и облигации. Наскоро БРИКС продаде американски държавни ценни книжа на стойност $123 милиарда и постепенно намалява експозицията си към долара и свързаните с него финансови инструменти.
Шиф предупреди, че подобен сценарий може да доведе до спад на американския стандарт на живот, тъй като стойността на долара рязко ще намалее:
Доларът ще се срине, като повлече със себе си икономиката на САЩ и американския стандарт на живот.
Освен това Шиф подчерта рисковете, свързани с притежаването на американски държавни ценни книжа, като предположи, че БРИКС активно намалява тези опасности:
Американските държавни ценни книжа сега са най-рисковият актив, тъй като загубите са гарантирани. Има само два възможни изхода – дефолт и дефлация или девалвация и инфлация. Вторият вариант е политически по-целесъобразен, което означава, че всички, които притежават щатски долари, също ще бъдат унищожени.
В обобщение, икономистът Шиф предвижда значителен спад за щатския долар, като предвижда неблагоприятни последици за американския жизнен стандарт и потенциална загуба на работни места. Ескалиращата дългова криза допълнително мотивира страните от БРИКС и други държави да се дистанцират от щатския долар.
Решението на Уорън Бъфет да предаде щафетата бележи края на една легендарна ера в корпоративна Америка, затваряйки 60-годишна глава, през която той превърна затруднена текстилна компания в една от най-ценните корпорации в света.
Неотдавнашното решение на американския президент Доналд Тръмп да награди най-големите притежатели на неговата лична криптовалута с ексклузивен достъп до вечеря в Белия дом предизвика остра критика от двете страни на политическия спектър, включително и сред републиканците.
Срещата между Крис Ларсен от Ripple и комисаря на SEC Пол Аткинс предизвика нови спекулации за напредък в дългогодишния правен спор между блокчейн компанията и Комисията за ценни книжа и борси на САЩ.
Ark Invest, водена от Кати Ууд, променя курса си. Въпреки че все още е оптимистична за дългосрочната траектория на Биткойн, компанията предприе рязка промяна в стратегията си спрямо акциите.
Мечтите са си мечти, но реалността е друга.
Когато една империя започва да умира, умира 300 години!