Доклад на Bloomberg показва, че стойността на щатския долар намалява бързо - около 10 пъти по-бързо, отколкото през последните 20 години.
Понастоящем на щатския долар се падат 58% от световните резерви в сравнение със 73% през 2001 г. Смята се, че това се дължи на експериментите на развиващите се страни с дедоларизацията. През последните две десетилетия доларът е поевтинял с почти 15%, а опасенията за предстояща валута на БРИКС доведоха до по-нататъшни спадове.
От 2016 г. насам доларът е загубил приблизително 11% от пазарния си дял поради това, че развиващите се страни го заместват в международната търговия. Тази тенденция набира скорост и заради нея доларът е изправен пред риска от глобален срив.
Действия на Китай и Русия оспориха хегемонията на долара, което накара други държави да застанат на тяхна страна.
Това разтревожи САЩ, тъй като някои европейски държави започнаха да купуват изпран петрол от Русия чрез Саудитска Арабия, а Франция договори търговията с втечнен природен газ с Китай в китайски юани. В резултат на това развиващите се страни и европейските държави търсят алтернативи на долара.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн: Крипто пазарът в шок от безумни ценови колебания
Съобщенията сочат, че златото, а не американския долар, може да подкрепи новата валута на БРИКС. Световният съвет по златото съобщи, че държавите от БРИКС, включително Китай, Русия и Индия, са закупили тонове злато вместо долари. През първото тримесечие на 2023 г. тези държави са закупили общо около 135.9 тона злато.
Ако валутата на БРИКС се интернационализира, доларът може да загуби статута си на световна резервна валута, което ще доведе до икономически сътресения в САЩ. Тъй като доларът вече е загубил блясъка си, всеки допълнителен натиск може да доведе до загуба на глобалното му влияние.
Смята се, че съдбата на перспективите на щатския долар може да бъде решена на следващата среща на БРИКС в Южна Африка през август 2023 г.
Според информация, разпространена в основните социални платформи от понеделник насам, BitGo е предприела дискретна стъпка към превръщането си в публична компания в Съединените щати.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.
Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.
В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.