Докладът на академията по информационни и комуникационни технологии, научен институт под ръководството на китайското министерство на промишлеността и информационните технологии (MIIT) и китайския Tencent Holdings включва осем основни заключения за приложението на блокчейн във финансовия сектор.
Според доклада блокчейн технологията допълнително ще повиши „прозрачността на финансовите транзакции, ще укрепи гъвкавостта на работата на системата и ще автоматизира процесите, като по този начин ще повлияе на методите за водене на отчетност, счетоводство и разплащане на финансови услуги.“ Проучването също така коментира:
В допълнение към цифровата валута характеристиките на блокчейн могат да играят важна роля в областта на плащанията и сетълмента, финансирането на веригата за доставки, търговията с ценни книжа, застраховането и отчитането на кредити.
По време на процеса на прилагане на блокчейн, отбелязва докладът, е необходимо да се направи разграничение между приложението на „монета“ и приложението на „верига“. По този начин, докладът подчертава, че криптовалутите са базирани на блокчейн технология:
За приложението на „монети“ финансовият риск трябва да бъде строго охраняван. За приложението на „верига“ тя трябва да бъде законово регламентирана.
По-рано тази седмица трима големи китайски телекомуникационни оператори стартираха изследователска група за изграждане на „телекомуникационна мрежа от следващо поколение“. Китай също ще ръководи международна изследователска група по стандартизацията на интернет на нещата (IoT).
Китай също неотдавна омаловажи блокчейн технологията, тъй като шефът на международния отдел на Китайската регулаторна комисия за банковия и застрахователния сектор предупреди в средата на юли да не се „митологизира“ блокчейн технологията.
Ripple потвърди, че XRP фючърсите и ETF-ите ще започнат да се търгуват на големи американски платформи, включително CME и Nasdaq — ход, който се счита за важна стъпка в сближаването на традиционните финанси с крипто пространството.
Михаило Белич, една от движещите сили зад гиганта Polygon от втори слой на Етериум, обяви напускането си от проекта, в чието създаване е участвал от самото начало през 2017 г.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.
Докато светът се бори с икономическите сътресения, златото отново заема централно място – и икономистът Питър Шиф вижда в това предупредителен сигнал за привържениците на Биткойн.