Според неотдавнашен доклад е настъпила значителна промяна в динамиката на крипто пазара.
Забележителна тенденция, наблюдавана през второто тримесечие, е намаляването на корелациите между различните крипто активи, като коефициентите вече варират от 0.7 за Етериум до под 0.5 за някои алткойни.
Според Дейвид Дуонг, ръководител на отдел „Институционални проучвания“ в Coinbase, тази тенденция предполага, че диверсификацията в криптовалути може да бъде ефективна стратегия за управление на портфейл.
Интересно е, че този спад на корелациите се различава от моделите в миналото, тъй като не бе предшестван от покачване при цената на Биткойн.
Тази промяна може да се дължи на все по-широкото приемане на криптовалутите, което подобри разбирането на разликите между различните токени.
Въвеждането на спот Етериум ETF-и в САЩ също може да е допринесло за тази тенденция, въпреки че в исторически план големите събития за ETH, като например Сливането (The Merge) или Shapella ъпгрейда, са довели само до кратки периоди на намалена корелация.
Настоящата шестседмична тенденция на намалена корелация подчертава, че крипто пазарът вероятно все още е във фаза на растеж, като интересът е разпределен между различни активи.
В перспектива по-голямата регулаторна яснота и нарастващите институционални инвестиции биха могли допълнително да намалят корелациите между криптовалутите с течение на времето.
С навлизането на Биткойн в нова фаза на ончейн тенденция, два алткойна се открояват с нарастващата си корелация с водещата криптовалута и устойчивостта си в условията на пазарни сътресения, според нов анализ на Жоао Уедсън, главен изпълнителен директор на анализаторската компания Alphractal.
През юли се сблъскват две важни събития, които могат да определят бъдещето на Биткойн в САЩ – и двете свързани с администрацията на президента Тръмп и разширяващата се програма за криптовалути.
Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) ускорява процеса на преразглеждане на борсово търгуваните фондове на Solana (SOL), като приканва емитентите да подадат изменени S-1 документи до края на юли.
Продуктите за инвестиции в дигитални активи отбелязаха приток от $1.04 милиарда през миналата седмица, което доведе общите активи под управление (AuM) до рекордните $188 милиарда, според последния доклад на CoinShares.