Департамента на правосъдието на САЩ (DOJ) съобщи, че започва криминално разследване дали търговците активно манипулират цената на различни криптовалути.
Твърди се, че проучването таргетира spoofing и wash trading. Според Блумбърг този ход е кулминацията на вниманието на САЩ в пазарите на криптовалути, които някои твърдят, са като „дивия запад“. Докладът на Блумбърг цитира четирима души, запознати с въпроса.
Разследването, според неназованите източници, все още е в ранен етап и се фокусира върху незаконни практики, които могат да повлияят на цените. Това включва поръчки, отменени преди да се изпълнят и wash трейдинг, за да създадат фалшив обем на търговията. Федералните прокурори работят с Комисията за търговия с фючърси на стоки (CFTC), финансов регулатор, по разследването.
По-конкретно, CFTC е пазарен дериват, който не регулира пазарите, в които се търгуват действителните криптовалути. Независимо от това, агенцията има правомощието да действа, ако види измама. Ограниченият надзор, отбеляза професорът по финанси на университета в Тексас Джон Грифин, прави крипто екосистемата цел за мошеници. Той е продължава:
Има много малко наблюдение на манипулативната търговия, измамите и wash търговията. Би било лесно да се пропусне този пазар.
Всевъзможни крипто-ентусиасти отдавна смятат, че цената на бткойн е активно манипулирана. Според данните от CryptoCompare, най-голямата криптовалута е спаднала от близо $20,000 в средата на декември до около $7,500. Някои критици твърдят, че странното поведение на валутата е доказателство за ценова манипулация. Миналата година един блогър, известен като Bitfinex’ed, документира действията на „Spoofy“ – потребителя, който според блогъра, доминира цената на Биткойн. Според него, Spoofy е търговец или група от търговци, които често са подавали поръчки от 1 милион долара или повече, без всъщност да ги изпълняват. Целта му е била да измами други търговци и да принуди цената на криптовалутата да отиде в посока, изгодна за него.
Що се отнася до другите криптовалути, е известно, че различни групи организират „pump and dump“схеми, за да манипулират цените, особено когато става въпрос за криптота с малка капитализация. Миналия месец група от влиятели на крипто беше докладвана на ФБР и на Комисията за ценни книжа и борси в САЩ (SEC) за оркестриране на текива схеми.
Coinbase направи важна крачка към разширяване на присъствието си в областта на децентрализираните финанси (DeFi), като привлече в екипа си ръководството на Opyn Markets, известна компания в сектора на DeFi дериватите.
Grayscale Investments призова Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) да разреши пускането на своя мулти-крипто ETF – Grayscale Digital Large Cap Fund – с аргумента, че по-нататъшни забавяния нарушават законоустановените срокове и нанасят вреди на инвеститорите.
Robinhood официално въведе услугите за стейкинг на Етериум (ETH) и Solana (SOL) за своите клиенти в САЩ, предлагайки на потребителите нов начин да печелят награди от своите крипто активи.
Изпълнителният директор на Binance Ричард Тенг сподели оптимистична прогноза за бъдещето на криптовалутите по време на участието си в предаването „Mornings with Maria“, като подчерта нарастващото глобално приемане, напредъка в регулаторните рамки и интеграцията на стратегически резерви.