Департамента на правосъдието на САЩ (DOJ) съобщи, че започва криминално разследване дали търговците активно манипулират цената на различни криптовалути.
Твърди се, че проучването таргетира spoofing и wash trading. Според Блумбърг този ход е кулминацията на вниманието на САЩ в пазарите на криптовалути, които някои твърдят, са като „дивия запад“. Докладът на Блумбърг цитира четирима души, запознати с въпроса.
Разследването, според неназованите източници, все още е в ранен етап и се фокусира върху незаконни практики, които могат да повлияят на цените. Това включва поръчки, отменени преди да се изпълнят и wash трейдинг, за да създадат фалшив обем на търговията. Федералните прокурори работят с Комисията за търговия с фючърси на стоки (CFTC), финансов регулатор, по разследването.
По-конкретно, CFTC е пазарен дериват, който не регулира пазарите, в които се търгуват действителните криптовалути. Независимо от това, агенцията има правомощието да действа, ако види измама. Ограниченият надзор, отбеляза професорът по финанси на университета в Тексас Джон Грифин, прави крипто екосистемата цел за мошеници. Той е продължава:
Има много малко наблюдение на манипулативната търговия, измамите и wash търговията. Би било лесно да се пропусне този пазар.
Всевъзможни крипто-ентусиасти отдавна смятат, че цената на бткойн е активно манипулирана. Според данните от CryptoCompare, най-голямата криптовалута е спаднала от близо $20,000 в средата на декември до около $7,500. Някои критици твърдят, че странното поведение на валутата е доказателство за ценова манипулация. Миналата година един блогър, известен като Bitfinex’ed, документира действията на „Spoofy“ – потребителя, който според блогъра, доминира цената на Биткойн. Според него, Spoofy е търговец или група от търговци, които често са подавали поръчки от 1 милион долара или повече, без всъщност да ги изпълняват. Целта му е била да измами други търговци и да принуди цената на криптовалутата да отиде в посока, изгодна за него.
Що се отнася до другите криптовалути, е известно, че различни групи организират „pump and dump“схеми, за да манипулират цените, особено когато става въпрос за криптота с малка капитализация. Миналия месец група от влиятели на крипто беше докладвана на ФБР и на Комисията за ценни книжа и борси в САЩ (SEC) за оркестриране на текива схеми.
Интересът на инвеститорите към крипто стартъпите отново набира сила, макар и в по-малък обем.
Онлайн платформата за търговия eToro увеличи мащаба на първичното си публично предлагане до $620 милиона, след като цената на акциите й се оказа по-висока от първоначално очакваното.
Tether навлезе на тайландския пазар с токенизирания си златен актив, като местната борса Maxbit става първата в страната, която регистрира продукта.
Инвеститорското настроение се подобри тази седмица, след като пазарите отбелязаха ръст благодарение на облекчаването на търговските напрежения, по-ниските данни за инфлацията и силния импулс от технологичния и крипто сектор. Въпреки че глобалната несигурност остава, редица фактори за покачване на цените възродиха оптимизма в различните класове активи.