Перспективата цените на златото да достигнат рекордни стойности през 2024 г. предизвика дебат сред разпределителите на активи относно най-добрия подход за включване на благородния метал в портфейлите.
Ерик Странд, управител на AuAG ESG Gold Mining ETF, прогнозира минимум 20% ръст на цените на златото до края на годината, като обясни това с очакваната промяна в политиките на централните банки към по-благоприятна позиция.
Джеймс Пени, главен инвестиционен директор в TAM Asset Management, подчерта неотдавнашната устойчивост на златото при различни пазарни условия, представяйки го като убедителна алтернатива за инвеститорите, търсещи стабилност.
Забележително е, че по време на ноемврийското рали, когато облигациите и акциите поскъпнаха, златото не само запази силата си, но и достигна исторически връх, демонстрирайки устойчивостта си срещу повишаващите се лихвени проценти и възползвайки се от последвалите понижения.
Дейвид Кумбс, ръководител на отдел „Инвестиции в различни активи“ в Rathbones, разглежда златото по-скоро като тактически, отколкото като стратегически актив.
Той определи два сценария, при които златото става привлекателно: стагфлация на основните развити пазари, особено в САЩ, и периоди на слаб щатски долар поради спадащи лихвени проценти или намалено търсене на американски активи. Въпреки това той смята, че при повечето други обстоятелства златото не е достатъчно средство за съхранение на капитал, като препоръчва държавните облигации като по-добър диверсификатор на акциите.
Джеймс Съливан, ръководител на отдел „Партньорство“ в Tyndall Investment Management, подчерта, че притежаването на злато зависи от склонността на инвеститора към риск и от неговия мандат.
Той оприличи притежаването на злато на залог срещу пазарни възходи и застраховка срещу непредсказуеми макросъбития. Въпреки алтернативните разходи за притежание на актив без печалба или доходност, Съливан призна привлекателността на златото като утешително одеяло за инвеститорите в несигурни пазари.
По същество дискусиите се въртят около потенциала на златото като устойчив и алтернативен актив, тактическото му използване при конкретни икономически сценарии и нюансираното вземане на решения, което се изисква въз основа на склонността към риск и инвестиционните мандати.
Като се имат предвид очакваните високи цени на златото през 2024 г. и неотдавнашната му устойчивост при различни пазарни условия, сега може да се смята за интригуващ момент да се обмисли притежаването на злато.
Прогнозата на Ерик Странд за 20% увеличение на цените до края на годината, съчетана със способността на златото да устои на повишаването на лихвените проценти, засилва неговата привлекателност.
Въпреки това стратегическите съображения, като например предпочитанията на Дейвид Кумбс към златото при конкретни икономически сценарии, предполагат нюансиран подход, основан на индивидуалния апетит за риск и пазарните условия.
Според информация от Santiment, в началото на юли се наблюдава скок в онлайн дискусиите по широк спектър от теми, свързани с криптовалутите, като Solana ETF, стабилни монети, виртуални валути, Robinhood и AI бот проекти като Yapyo & Kaito водят в класацията по споменавания в различните платформи.
Вероятността САЩ да влезе в рецесия през 2025 г. е спаднала значително, според най-новите пазарни данни на платформата за прогнози Polymarket, където вероятността за рецесия е спаднала до едва 22%, което е значителен спад спрямо по-ранните върхове през април и май.
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.