Решението за обвързване на новата валута на БРИКС със злато е субективно и зависи от различни фактори, включително икономически цели, съображения за стабилност и консенсус сред участващите държави.
Ето някои въпроси, които трябва да се вземат предвид при оценката на идеята.
В исторически план златото се счита за стабилен и осезаем актив. Обвързването на дадена валута със злато има потенциал да осигури стабилност и надеждност на новата валута. Подкрепата на златото може да повиши доверието на инвеститорите и да намали риска от инфлация или обезценяване на валутата.
Валутата, подкрепена със злато, може да осигури известна защита срещу колебанията на валутите, тъй като стойността ѝ е обвързана с цената на златото. Това може да бъде от особена полза за държави с нестабилни национални валути или за такива, които са изложени на глобална икономическа несигурност.
Обвързването на нова валута със злато позволява диверсификация, като се избягва зависимостта от една единствена резервна валута, например щатския долар. Чрез намаляване на зависимостта от определена валута страните от алианса БРИКС могат потенциално да намалят рисковете, свързани с икономическите и геополитическите колебания, свързани с тази валута.
Въвеждането и поддържането на валута, подкрепена със злато, изисква внимателно управление, тъй като стойността на златото може да изпитва значителни колебания. Това би наложило създаването на механизми за оценка на валутата и ефективно управление на златните резерви. Освен това осигуряването на наличност и достъпност на златните резерви за конвертируемостта на валутата може да създаде логистични предизвикателства.
Успехът на подкрепената със злато валута на БРИКС ще зависи от нейното приемане и конкурентоспособност в глобалната финансова система. За целта ще е необходимо да се изгради доверие и да се убедят другите държави да приемат и използват валутата за международни транзакции. От решаващо значение ще бъде способността да се конкурира с утвърдени резервни валути и финансови системи като щатския долар и еврото.
Въпреки че златото предлага стабилност, то не генерира доходи и не улеснява икономическия растеж само по себе си. Една обезпечена със злато валута може да ограничи способността на монетарните власти да прилагат гъвкави парични политики по време на икономически спад или да стимулират растежа чрез девалвация на валутата. Тя може също така да ограничи наличието на кредити и да възпрепятства финансирането на правителствени проекти.
В крайна сметка решението за обвързване на нова валута на БРИКС със злато включва претегляне на потенциалните ползи от стабилността и намалената зависимост спрямо практическите предизвикателства и ограничения. То изисква внимателно да се обмислят икономическите цели, готовността на участващите държави, както и глобалното приемане и конкурентоспособността на новата валута.
Изпълнителният директор на Ark Invest, Кати Ууд, вярва, че американската икономика е на прага на повратна точка.
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.
Анонимен крипто трейдър с псевдоним Джеймс Уин шокира трейдинг общността с невероятни печалби на Hyperliquid, децентрализирана борса, която набира популярност сред играчите с висока степен на риск.
Във Вашингтон се заражда нова полемика, след като няколко сенатори от Демократическата партия поискаха разследване на предполагаемите връзки на президента Доналд Тръмп с крипто гиганта Binance.
„парични власти“… Вината не е Ваша. Но изкривяването в начина Ви на мислене е факт. Който и да е Анонимен зад тази статия.