Докато конфликтът в Украйна бушува, идеята за Русия, която е богата на енергия, потенциално да добива Биткойн, за да смекчи последиците от все по-строгите санкции, продължава да се популяризира.
Съвсем наскоро заместник-министърът на енергетиката на Русия Евгений Грабчак обяви на 26-ти март, че правният вакуум в крипто добива трябва да бъде премахнат, според доклад на ТАСС.
Грабчак подчерта, че би било по-ефективно да се определят местата за добив и да се освобождават енергийни ресурси за миньорите на регионално ниво, а не на федерално ниво и че това трябва да се управлява чрез регионални планове за развитие.
Заместник-министърът на енергетиката добави също, че правната празнота, която съществува в добива на криптовалута, трябва да бъде разгледана “възможно най-скоро”.
“Правният вакуум затруднява регулирането на тази област и определянето на ясни правила на играта.
Този правен вакуум трябва да бъде [елиминиран] възможно най-скоро. Ако искаме по някакъв начин да се справим с тази дейност, а нямаме други възможности в сегашната реалност, трябва да въведем законова регулация, като добавим понятието за добив в регулаторната рамка.”
През последната седмица членът на руската Държавна дума и председател на комисията по енергетика Павел Завални също предложи Биткойн и национални валути като алтернативи за плащане за износ на енергия към “приятелски нации”.
Прочети Още: Етериум (ETH) е готов да избухне до над $6,000 – Bloomberg
Като продължение на предишното искане на президента Владимир Путин “неприятелските страни” да използват рублата за подобни транзакции, Завални предложи златото и руската валута, рублата, като възможности за плащане за енергийния износ на страната, което ЕС отказа.
Въпреки че Украйна легализира пазара на криптовалути и получи финансова помощ в цифрови активи, някои наблюдатели в индустрията се притесняват, че Русия може да използва криптовалути, за да заобиколи финансовите и икономически санкции.
След като призова за забрана на криптовалутите преди нахлуването в Украйна, руската централна банка вече издаде лиценз на най-голямата банка в страната, Сбербанк, за да може да търгува с цифрови активи.
Пакистан се готви да направи голям скок в областта на дигиталните финанси с формирането на нов национален орган, фокусиран върху блокчейн надзора.
Хонконг направи голяма крачка към превръщането си в център за дигитални активи с приемането на нов закон, регулиращ стабилните монети.
С продължаващия натиск върху руската икономика от санкциите, правителството предприема мерки за затягане на контрола върху дигиталните активи като Биткойн, като ги прекласифицира като имущество, подлежащо на законна конфискация.
След седмици на задкулисни спорове, Сенатът на САЩ гласува с 66 срещу 32 гласа за приемането на Закона GENIUS, с което дългоочакваното законодателство за стабилните монети е с една крачка по-близо до реалността.