Прогнозата на Лари Финк, главен изпълнителен директор на BlackRock, противоречи на по-ранните пазарни очаквания, като предполага, че Федералният резерв ще намали лихвените проценти само два пъти през тази година, което се различава от очакваните по-рано три намаления.
Мнението на Финк изплува на фона на последните данни за индекса на потребителските цени, които усложняват траекторията на намаляване на лихвите.
Финк спомена пред CNBC, че очаква Фед да действа само два пъти тази година за понижаване на лихвите, позовавайки се на предизвикателството при контролирането на инфлацията. Той посочи, че постигането на инфлация между 2.8% и 3% – под целта на Фед от 2% – би било сигнал за успех.
Тази прогноза се появява на фона на опитите на пазара да разшифрова пътя на Фед за намаляване на лихвените проценти. Предишните предположения за три намаления до декември 2023 г. бяха нарушени от противоречиви сигнали, което забави очакванията за първоначалното понижение на лихвите. Макар че сега намаляването на лихвите през юни или юли е малко вероятно, инвеститорите гледат към септември, като CME FedWatch инструментът показва над 45% вероятност за намаляване на лихвите тогава.
Прогнозата на Финк контрастира с тази на други представители на финансовия сектор. Goldman Sachs например прогнозира три намаления на лихвените проценти през тази година, започвайки от юни, с допълнителни намаления през 2025 г. и 2026 г. Те оценяват крайните лихвени проценти между 3.25% и 3.5%.
Инвеститорите традиционно следят отблизо решенията на Фед за лихвените проценти, като по-ниските лихвени проценти често намаляват привлекателността на държавните ценни книжа и същевременно стимулират активи като Биткойн. Забавеното намаляване на лихвените проценти може да накара инвеститорите да задържат временно традиционните активи, което да повлияе на волатилността на пазара на криптовалути. Силната икономика обаче поддържа високото търсене на инвестиции.
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.