Стюарт Алдероти, главен юридически директор на Ripple Labs, отправи остра критика на 10 септември по отношение на тенденцията на регулаторните органи на САЩ да винят криптовалутите за проблеми с прането на пари.
Алдероти подчерта, че традиционните финансови институции, включително Федералният резерв на Ню Йорк, също са замесени в сериозни незаконни трансфери, включително финансиране на тероризма. Той заяви, че приписването на проблемите с прането на пари единствено на криптовалутите е погрешно.
Коментарите му са в отговор на неотдавнашен доклад на WSJ, който разкри, че Федералният резерв на Ню Йорк е имал неадекватни предпазни мерки срещу прането на пари, което е довело до незаконно прехвърляне на милиарди долари към терористични групи в продължение на няколко години. Той подчерта, че проблемът е системен и не се ограничава само до крипто индустрията.
Към критиката на Алдероти се присъединяват адвокатът Джон Дийтън и бившият директор по комуникациите на Белия дом Антъни Скарамучи, които също така критикуваха сенатор Елизабет Уорън и председателя на SEC Гари Генслер за негативната им позиция по отношение на криптовалутите.
Тези експерти твърдят, че големите банки са изиграли по-голяма роля в прането на пари в сравнение с криптовалутите.
Според Службата на ООН по наркотиците и престъпността всяка година в световен мащаб се изпират между $800 и $2 трилиона, като големи банки като HSBC и JPMorgan имат значителен принос за това. Главният изпълнителен директор на Ripple Брад Гарлингхаус добави, че враждебността на американското правителство към криптовалутите се е отразила негативно на индустрията.
Председателят на Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) Пол Аткинс подчерта, че агенцията ще продължи да се фокусира върху защитата на инвеститорите, борбата с търговията с вътрешна информация, манипулирането на пазара и променящия се пейзаж на крипто регулациите.
Ripple официално подаде заявление за национален банков лицензи от Американската служба за валутен контрол (OCC), с цел да установи нов регулаторен стандарт за доверие на пазара на стабилните монети.
Губернаторът на Аризона Кейти Хобс официално наложи вето върху законопроект 2324 на Камарата на представителите, който имаше за цел да създаде държавен фонд за резерв от конфискувани крипто активи.
Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) е в начален етап на разработване на стандартизирана рамка за листване на борсово търгувани фондове (ETF), базирани на токени, според доклад от 1 юли на журналистката Елеонор Терет.