Андрю Бейли - управителят на Английската централна банка (BoE), изрази скептицизъм по отношение на необходимостта от дигитален паунд.
Управителят на банката постави под въпрос необходимостта от дигитална валута на централната банка (CBDC). Той се аргументира, като посочи, че вече има система за паричен сетълмент на централната банка, която е актуализирана.
Бейли изрази мнение, че няма планове за премахване на парите в брой по отношение на използването им на дребно.
Според него по-скоро е необходимо да се предприемат мерки за подобряване на качеството на паричните средства. Той смята, че първо трябва да се уточни какъв проблем трябва да бъде решен, преди да се насочат погледите към технологията.
На 16 януари финансовите министри на държавите от еврозоната публикуваха изявление, в което подкрепиха работата по потенциалното дигитално евро.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн: Анализатор прогнозира 75% скок – ето кога
Въпреки това еврогрупата призна, че въвеждането на CBDC изисква по-нататъшно обсъждане на политическо равнище. Освен това групата изтъкна проблемите свързани с въздействието върху околната среда, неприкосновеността на личния живот, финансовата стабилност и други.
"Breaking News: EU finance ministers adopt statement on Digital Euro, taking control by stating that key features and design choices require political decisions. #DigitalEuro #EUFinance #economy #Fintech #Blockchain #Crypto" 👇
Here the results 🧵 https://t.co/VAuUZSRDQe
— Jonas Frederiksen (@europe4crypto) January 16, 2023
В същия ден бившият съветник на Английската централна банка Тони Йейтс изказа мнение, че разходите и рисковете, свързани с разработването на CBDC, не си заслужават. Освен това Йейтс постави под въпрос мотивите за създаването на CBDC, определяйки ги като подозрителни.
Комисията по ценните книжа и борсите на САЩ се готви за поредно задълбочено проучване на крипто регулирането, като четвъртата кръгла маса е насрочена за 12 май.
Coinbase постави ново начало в крипто пространството в САЩ, като стартира непрекъсната търговия с фючърси върху Биткойн и Етериум, превръщайки се в първата регулирана платформа в страната, която работи денонощно.
Фондацията Етериум започна 2025 г. с мащабна финансова инициатива, като през първото тримесечие отпусна $32.6 милиона под формата на безвъзмездни средства за подкрепа на проекти, които укрепват инфраструктурата, използваемостта и ангажираността на общността на блокчейна.
Основната фондова борса в Бразилия, B3, прави смела крачка към дигиталните активи с предстоящото пускане на фючърсни договори върху Етериум и Solana.